The U.S. took home gold medals in the Open and Senior competitions at the 43rd World Bridge Team Championships held in Lyon, France, Aug. 12-26.

In the Open division – the Bermuda Bowl – USA2 defeated France in the final 278-276 to capture the gold medal. Playing for USA2 were Martin Fleisher, Joe Grue, Chip Martel, Brad Moss, Jacek Pszczola, Michael Rosenberg and npc Jan Martel.

In the Senior division – for the d’Orsi Trophy – USA2 took home the gold by defeating Italy in the final, 169-145. The USA2 squad was Michael Becker, David Berkowitz, Allan Graves, Neil Silverman, Alan Sontag, Jeff Wolfson and npc Steve Garner.

Also, a team of U.S. Junior players took home a pair of gold medals, one for the Funbridge World Youth Open Bridge Championships, and the other for the World Junior BAM Teams. The squad was captain Kevin Rosenberg, Anam Tebha, Adam Grossack, Zachary Grossack, Christian Jolly and Adam Kaplan.

For more details and Daily Bulletins, visit www.worldbridge.org.

Bermuda Bowl Winners:

  1. USA2 (Martin Fleisher, Joe Grue, Chip Martel, Brad Moss, Jacek Pszczola, Michael Rosenberg, Jan Martel npc)
  2. France (Thomas Bessis, Francois Combescure, Cedric Lorenzini, Jean-Christophe Quantin, Jerome Rombaut, Frederic Volcker, Lionel Sebbane npc)
  3. Bulgaria (Victor Aronov, Diana Damianova, Georgi Karakolev, Vladimir Mihov, Ivan Nanev, Julian Stefanov, Victor Aronov pc, Marta Nikolova coach)

Venice Cup Winners:

  1. China (Yan Huang, Yan Liu, Yan Lu, Qi Shen, Nan Wang, Wen Fei Wang, Jianxin Wang npc, Xiaojing Wang coach)
  2. England (Sally Brock, Fiona Brown, Catherine Draper, Sandra Penfold, Nevena Senior, Nicola Smith, Derek Patterson npc, David Burn coach)
  3. Sweden (Pia Andersson, Kathrine Bertheau, Ida Gronkvist, Emma Ovelius, Cecilia Rimstedt, Sandra Rimstedt, Kenneth Borin npc, Carina Wademark coach)

d’Orsi Trophy Winners:

  1. USA2 (Michael Becker, David Berkowitz, Allan Graves, Neil Silverman, Alan Sontag, Jeff Wolfson, Steve Garner npc)
  2. Italy (Andrea Buratti, Amedeo Comella, Giuseppe Failla, Aldo Mina, Ruggero Pulga, Stefano Sabbatini, Pierfrancesco Parolaro npc)
  3. Sweden (Mats Axdorph, Christer Bjaring, Sven-Ake Bjerregard, Bengt-Erik Efraimsson, Anders Morath, Johnny Ostberg, Tommy Gullberg npc, Carina Wademark coach)

FunBridge World Transnational Open Teams Winners:

  1. Mazurkiewicz (Piotr Gawrys, Krzysztof Jassem, Michal Klukowski, Marcin Mazurkiewicz)
  2. Jinshuo (Tong Jiang, Chuancheng Ju, Jacek Kalita, Michal Nowosadzki, Zheng Jun Shi, Xiaofeng Zhang, Dade Wang npc )
  3. Percy (Peter Crouch, David Gold, Zia Mahmood, Marion Michielsen, Andrew Robson, Anita Sinclair)


Michael Rosenberg, Brad Moss, Jan Martel, Marty Fleisher, Chip Martel & Joe Grue (Jacek Pszczola unavailable for photo). Photo by Francesca Canali.


D’Orsi Cup: Jeff Wolfson-Neil Silverman, Michael Becker-Allan Graves, David Berkowitz-Alan Sontag, Steve Garner NPC