ACBLwide Charity Game

0911CHTY
11/30/09


ACBLwide Charity Game Monday Eve Session

Section 01

RankNamesScore
1
Angus Maclean, Coldbrook NS; Non member, 71.13%
2
David Gallant - James Praught, Summerside PE70.67%
3
Janet Corkum, Dartmouth NS; John Currie, Halifax NS70.37%
4
Florence Griffin - Kathleen Murphy, Charlottetown PE70.14%
5
Robin Hall, Dartmouth NS; Non member, 68.52%

Section 02

RankNamesScore
1
Brian Macartney, Vineland ON; George Morrissey, Welland ON69.21%
2
Martin Newland, North Bay ON; Brian Thomas, Tilden Lake ON69.10%
3
B Pauls - William Treble, Winnipeg MB67.47%
4
John Aitken, Oshawa ON; Allen Weinrib, Toronto ON66.74%
5
William Nash - Bruce Richmond, Sault Ste Marie ON66.41%

Section 03

RankNamesScore
1
Laura Brill - Rick Goldstein, White Plains NY67.56%
2
Tim Baird, White Plains NY; Richard Rosenthal, Katonah NY64.29%
3
Lawrence Christianson, Thornwood NY; Doris Staubi, White Plains NY63.99%
4
Judith Chaice - Fred Hawa, White Plains NY63.10%
5
Stephen Garreffa, Randolph NJ; David Katzen, Sparta NJ60.61%

Section 04

RankNamesScore
1
Stewart Cramer - Kathleen Landon, Pittsford NY61.82%
2
Margaret Coe, Linwood NJ; Marianne Goff, Margate City NJ61.19%
3
Dorothy Ireton, Bethany Beach DE; Jeanne Marderwald, Rehoboth Beach DE60.71%
4
Henry Buchianico, Cape May NJ; Robert Sylvia, Ocean View NJ60.07%
5
Anna Delapo, Lewes DE; Paula Varrassi, Milton DE60.04%

Section 05

RankNamesScore
1
James Wheeler, New Castle PA; Henry Nelson, Zelienople PA66.07%
2
A Martin - C Nicholas Tredennick, Butler PA65.77%
3
Judy Graf, Clarence NY; Michael Ryan, Buffalo NY59.26%
4
Harry Cheung, Buffalo NY; Elizabeth Clark, East Aurora NY56.48%
5
John Kilmer, Niagara Falls NY; Jim Mathis, Williamsville NY52.78%

Section 06

RankNamesScore
1
Terry Dutton, Nanticoke MD; Donald Wand, Ocean City MD65.84%
2
Marie Hudick, Harrisonburg VA; Elizabeth Ruehl, Waynesboro VA64.58%
3
Della Bates - Kathryn Perry-Werner, Winchester VA62.02%
4
Elaine Rowe, Hagerstown MD; Dennis Wick, Greencastle PA61.67%
5
Lucia Morrison, Lutherville MD; Arthur Rocklin, Baltimore MD61.11%

Section 07

RankNamesScore
1
Myra Bird - Margaret Griffin, Valdosta GA65.28%
2
David Shepler - Brad Vander Zanden, Knoxville TN63.62%
3
Shirley Dail - David Klein, Wilmington NC63.02%
4
Harold Moore, Hopkins SC; John Wilkinson, Columbia SC61.25%
5
Christel Evans - Bettie Shore, Savannah GA60.65%

Section 08

RankNamesScore
1
James Feinstein, South Bend IN; Lena Howard, Elkhart IN68.33%
2
Leah Newell - Larry Wilcox, Springfield IL63.43%
3
Kevin Clarkin, Florissant MO; Stephen Russell, Fenton MO61.11%
4
Chuck Ettelson - Jane Ettelson, Saint Louis MO58.15%
5
Janice Franz - Maryellen Nifong, Springfield IL57.87%

Section 09

RankNamesScore
1
Afra Barlow, Sarasota FL; Ann Turner, Nokomis FL68.52%
2
Bess Conley, Micosukee FL; Ruth Reese, Tallahassee FL67.59%
3
Bella Ionis-Sorren, Ft Lauderdale FL; Boots Lenox, Pompano Beach FL63.10%
4
Esther Bankuti, Fort Myers FL; Margaret Klamp, Ft Myers FL62.96%
5
Sandra Jacobs - Jay Whipple III, Boca Grande FL62.04%

Section 10

RankNamesScore
1
Gerald Koonce - Bonnie Melchior, Little Rock AR71.83%
2
Betsy Berry, Little Rock AR; Johnnie Owen, Sherwood AR67.63%
3
Carl Gray, Benton AR; Dick Heil, N Little Rock AR66.59%
4
Marc Leventhal, Franklin TN; Patrick Williams, Greenbrier TN66.07%
5
Charles Johnston - Gregg Sterne, Little Rock AR65.09%

Section 11

RankNamesScore
1
Dennis Hesthaven - Jeanne James, Louisville KY69.43%
2
John Stubbe Jr, Dublin OH; Judith Zimmerman, Columbus OH68.50%
3
Charles Pearson - Darrel Peckinpaugh, Muncie IN67.87%
4
James Dixon - Jean Hamori, Muncie IN67.07%
5
Bob Concepceion - Dixie Hord, Marion OH64.88%

Section 12

RankNamesScore
1
Norman Bolton, Beverly Hills MI; Debra Eaves, Northville MI71.73%
2
Walter Casper - Joanne Molt, Grand Rapids MI65.77%
3
James Peterson, Grand Haven MI; Charles Trammel, Grand Rapids MI65.61%
4
Michael Curley - Robert Varty, Grand Rapids MI63.23%
5
Duane Little, Muskegon MI; James Mikel, Spring Lake MI60.42%

Section 13

RankNamesScore
1
Gerald Gitles - Alan Resser, Chicago IL70.03%
2
S Ken Culp - Duane Fowler, Marquette MI65.57%
3
Madeline Kauppila, Ishpeming MI; Mary Paju, Negaunee MI63.95%
4
Donald Valiska - Patricia Valiska, Highland IN62.50%
5
John Weber, Watseka IL; Ruth Westberg, Tinley Park IL61.81%

Section 14

RankNamesScore
1
Sue Keller - Daniel Till, Lincoln NE63.43%
2
Paul Gutterman, Eagan MN; Peter Litchfield, St Louis Park MN58.04%
3
Betty Casper - Annabelle Kovar, Lincoln NE57.41%
4
Harold Dodson - Diane Warner, Edina MN56.25%
5
Susan Jackson, Roseville MN; Jack Rhatigan, Cottage Grove MN55.95%

Section 15

RankNamesScore
1
Charles Streeter - Peggy Streeter, Oklahoma City OK60.19%
2
Jane McKinney - Jon Nance, Springfield MO57.99%
3
Emmett Klinkerman - Stella Klinkerman, Springfield MO56.73%
4
Susannah Conklin, Rogersville MO; Bernardo Flasterstein, Springfield MO56.60%
5
C Gossett - Wendell Long, Oklahoma City OK55.09%

Section 16

RankNamesScore
1
Pam Aikman, Denton TX; Gail Wells, Keller TX71.01%
2
Gloria Crites - Jimmie Penn, Midland TX69.27%
3
Paul Cuneo - Nicanor Prado, Houston TX67.36%
4
David Sokolow - Stephen Wood, Austin TX66.67%
5
Sandra Clark - Michael Tannery, Houston TX66.47%

Section 17

RankNamesScore
1
John Babb - Dennis Mitchell, Scottsdale AZ61.37%
2
Susan Groff, New River AZ; Louise Short, Northbrook IL58.63%
3
Edwin Katten, Cave Creek AZ; Nancy Noack, Scottsdale AZ57.73%
4
Michael Simpson - Roger Wolthuis, Scottsdale AZ55.46%
5
Ken Boyd - Mitchell Weisberg, Sun City West AZ55.00%

Section 18

RankNamesScore
1
Lawrence Dubrofsky - Wayne Shaw, Edmonton AB70.37%
2
Kay Olness, Billings MT; Joel Wagner, Shepherd MT64.24%
3/4
Pat Lang - Kaz Walewski, Edmonton AB63.89%
3/4
Ernest Olness Jr - Marsha Schell, Billings MT63.89%
5
Lon Doll - Junie Lawson, Billings MT62.50%

Section 19

RankNamesScore
1
Jim Abercrombie - Michael Makin, Vanderhoof BC71.30%
2
Carole Bradshaw - J Bradshaw, Courtenay BC70.37%
3
John Dumont - Brenda Mathews, Kamloops BC69.87%
4
Yoko Barnett, Kirkland WA; Edith Huffman, Woodinville WA66.44%
5
Charlotte Phillips - Robert Phillips, Olympia WA65.23%

Section 21

RankNamesScore
1
Zakir Mohammed, San Francisco CA; Kate Talbot, San Mateo CA64.58%
2
Peter Andrews - Mark Maggipinto, Aptos CA63.28%
3
Vicki Kuhlmann, La Selva Beach CA; Joyce Martin, Scotts Valley CA63.05%
4
Robin Evenden, Soquel CA; Charles Pender, Santa Cruz CA62.62%
5
Diana Dragt, Gilroy CA; Kenneth Johnson, Morgan Hill CA61.70%

Section 24

RankNamesScore
1
Glenn Martin - Rayna Martin, Fresh Meadows NY70.24%
2
Laura Reich - Ted Reich, Manhasset Hills NY65.87%
3
Alice Korwan, Wantagh NY; Saul Spiel, Queens Village NY64.98%
4
Leonore Foehrenbach, Roslyn Heights NY; Mayer Wiesen, Sea Cliff NY64.68%
5
Harriet Conrad - Thea Price, New York NY63.22%

Section 25

RankNamesScore
1
Edward Rothman - Ilse Rothman, Dartmouth MA70.42%
2
Brett Adler - Lawrence Lau, Westport CT69.94%
3
Lynn Condon, West Redding CT; Howard Zusman, Stratford CT67.26%
4
Jatin Mehta, Trumbull CT; Nora Tkacz, Easton CT65.48%
5
Thomas Proulx, Norwalk CT; Jason Rotenberg, Fairfield CT63.39%