ACBLwide Charity

0309CHTY

March 17, 2009

ACBLwide Charity
120.0 Tables
MPs Rank Names Score
17.50 1/2 Peter Golitzen, Kailua-Kona HI; L Stuart Vance, Kailua Kona HI 70.83%
17.50 1/2 Kathy Golitzen, Kailua-Kona HI; Mary Dee Overton, Waikoloa HI 70.83%
11.25 3 Peter Worby - Kevin Young, Regina SK 70.30%
10.00 4 Roger Banks, Hot Springs Vil AR; Eugene La Bove Jr, Hot Sprgs Vlg AR 68.52%
10.00 5 Michael Hellmer - Bob Lyon, Indianapolis IN 68.46%
10.00 6 Maja Maja - Walter Thorpe, Marina CA 68.00%
10.00 7 Dorothy Kleinert - Jeanne Portale, Toms River NJ 67.92%
10.00 8 William Hovatter - Pat Hovatter, Florence SC 67.86%
10.00 9 Detlef Ladewig - Robert Sewell, Toronto ON 67.73%
10.00 10/11 Ed Shapiro, Camp Hill PA; Carole Silverstein, Scottsdale AZ 67.56%
10.00 10/11 Peter Bisgeier - Robert Gordon, Northport NY 67.56%

ACBLwide Charity Game Tuesday Eve Session

District 01

MPs Rank Names Score
10.00 1 Linda Cobham - Gerald La Flamme, Grnd-Bay-Wfld NB 65.77%
7.00 2 Piyasena Hapuarachchi, Orleans ON; David Jacobson, Napean ON 65.15%
5.00 3 James Praught - Natalie Thieu-Gallant, Summerside PE 64.07%
3.50 4 Pham Thanh-An, Baie-Comeau QC; Non member 63.55%
2.00 5 Aline Boyd, Nepean ON; Catherine Marko, Ottawa ON 63.26%

District 02

MPs Rank Names Score
10.00 1 Detlef Ladewig - Robert Sewell, Toronto ON 67.73%
7.00 2 Sarah Hillel - Aaron Hillel, Toronto ON 64.29%
5.00 3 Darla Petersen, Ajax ON; Non member, 64.22%
3.50 4 Darla Petersen, Ajax ON; Non member, 63.99%
2.00 5 Paul Graves, Newmarket ON; Linda Lord, Schomberg ON 63.89%

District 03

MPs Rank Names Score
10.00 1 Dorothy Kleinert - Jeanne Portale, Toms River NJ 67.92%
7.00 2 Gregg Deitch, Mayfield NY; Edward Hornidge, Johnstown NY 66.08%
5.00 3 Thomas Gallagher, Tinton Falls NJ; Sydelle Shamah, Deal NJ 64.96%
3.50 4 Hal Balshem - Norma Balshem, Monroe NJ 64.29%
2.00 5 John Quinn, Gloversville NY; Lukas Fekete, Burnt Hills NY 63.92%

District 04

MPs Rank Names Score
10.00 1 Ed Shapiro, Camp Hill PA; Carole Silverstein, Scottsdale AZ 67.56%
7.00 2 James Benson - Romeo Bodrogi-Podoaba, Mechanicsburg PA 67.13%
5.00 3 Richard Morgen, Havertown PA; Andy Muenz, Brookhaven PA 66.07%
3.50 4 Paul Meier - Beth Snyder, Schenectady NY 65.22%
2.00 5 John Swanson - Selena Swanson, Mechanicsburg PA 63.19%

District 05

MPs Rank Names Score
10.00 1 Jim Mathis - Randolph Seidenberg Jr, Buffalo NY 64.91%
7.00 2 Nancy Kessler, West Seneca NY; Carlton Stone, N Tonawanda NY 63.74%
5.00 3 Beverly Cohen - Judith Marshall, Buffalo NY 60.59%
3.50 4 Michael Kisiel Jr, N Tonawanda NY; Alexandra Miller, Lockport NY 59.23%
2.00 5 Gloria Brown - Jim Brown, Grand Island NY 55.28%

District 06

MPs Rank Names Score
10.00 1 Fred Schenker, Pittsburgh PA; Non member 60.37%
7.00 2 Zeke Letellier, Crofton MD; James Plutino, Washington DC 58.18%
5.00 3 Scott Ruegg, Chantilly VA; Terrence Van Wyck, Washington DC 57.77%
3.50 4 Mickey Hughes, Falls Church VA; Andre L'Heureux, Alexandria VA 57.10%
2.00 5 Joanne Pretti, Mc Lean VA; Edward Rodrigues, Annandale VA 51.85%

District 07

MPs Rank Names Score
10.00 1 William Hovatter - Pat Hovatter, Florence SC 67.86%
7.00 2 Elaine Cagle, Georgetown SC; Darrell Elder, Surfside Beach SC 67.41%
5.00 3 Raymond Fiorillo, Pinehurst NC; Samuel Kass, West End NC 64.88%
3.50 4 Mary Giles - Rick Giles, Florence SC 62.20%
1.84 5/6 Jacky Lee, Elon College NC; Jim Strauss, Burlington NC 62.09%
1.84 5/6 Carol Engen - T Fairchild, Mebane NC 62.09%

District 8

MPs Rank Names Score
10.00 1 Charles Clarke, South Bend IN; Michael Slaven, Elkhart IN 67.01%
7.00 2 Jeannine Owen, Saint Louis MO; Carole Quist, Florissant MO 66.40%
5.00 3 Dennis Abeln, Ballwin MO; Alf Stole, Bridgeton MO 64.58%
3.50 4 Dave Fred - Patty Fred, Granger IN 60.42%
2.00 5 George Marvin, Maryland Hts MO; Julia Torres, Florissant MO 58.33%

District 09

MPs Rank Names Score
10.00 1 Bernice Gunther - Mildred Oster, Pembroke Pines FL 65.70%
7.00 2 Nancy Raley, Ponte Vedra Bch FL; Non member, 65.48%
5.00 3 Bill Gilmore - Sue Gilmore, Jacksonville FL 64.63%
3.50 4 Mehmet Goncer, Jacksonville FL; Jim Mahorner, Jacksonville Bh FL 64.29%
2.00 5 Howard Doppelt, N Miami Beach FL; Jean Kaufman, Pembroke Pines FL 63.83%

District 10

MPs Rank Names Score
10.00 1 Roger Banks, Hot Springs Vil AR; Eugene La Bove Jr, Hot Sprgs Vlg AR 68.52%
7.00 2 Taher El Gammal, Hoover AL; H Harrison, Alabaster AL 63.64%
5.00 3 Dee Adams, Memphis TN; Bill Eason, Nesbit MS 62.50%
3.50 4 Kathy Childs - O Allen Childs Jr, Little Rock AR 62.22%
2.00 5 Bill Bazemore - Fran Bazemore, Hot Sprgs Vlg AR 61.57%

District 11

MPs Rank Names Score
10.00 1 Michael Hellmer - Bob Lyon, Indianapolis IN 68.46%
6.00 2/3 Patrick Dutson - Kenneth Kenfield, Cincinnati OH 65.87%
6.00 2/3 William Higgins, Cincinnati OH; Yauheni Siutsau, Loveland OH 65.87%
3.50 4 Jerry Cheatham - Nancy Polk, Lexington KY 64.58%
2.00 5 Gary Peterson - Keith Wilson, Louisville KY 62.98%

District 12

MPs Rank Names Score
10.00 1 Dennis Blodgett - Robert Varty, Grand Rapids MI 63.99%
7.00 2 Darryl Harrison - James McMahon, Grand Rapids MI 61.31%
5.00 3 Dan Mixer, Spring Lake MI; Roy Spencer, Muskegon MI 60.71%
3.50 4 Duane Little, Muskegon MI; James Mikel, Spring Lake MI 60.42%
2.00 5 Loren Hodson - Mona Kaelber, Maumee OH 60.19%

District 13

MPs Rank Names Score
10.00 1 Michael Tarkoff - Steve Zeinfeld, Chicago IL 67.50%
7.00 2 Ted Peck - Joseph Toce, La Crosse WI 64.71%
4.25 3/4 David Schudson, Waukesha WI; Bud Stein, Mequon WI 63.43%
4.25 3/4 Yonsey Karasek, Hayward WI; William Macleod, Clam Lake WI 63.43%
2.00 5 Carlos Mendes De Leon - Michael Saltzman, Naperville IL 61.90%

District 14

MPs Rank Names Score
8.50 1/2 William Craig - Pat Sorensen, Rapid City SD 63.33%
8.50 1/2 Daniel Till - Darla Weisbeck, Lincoln NE 63.33%
5.00 3 Cary Feldman - Daniel Hafner, Rapid City SD 62.92%
2.75 4/5 Eldon Ervin - Peggy Rauch, Grand Island NE 60.65%
2.75 4/5 Greg Smith - Patricia Vogel, Grand Island NE 60.65%

District 15

MPs Rank Names Score
10.00 1 Bob Ulrich - L Florene Williamson, Springfield MO 62.20%
7.00 2 Arthur Bean - Mary Pat Bean, Strafford MO 57.14%
5.00 3 Charles Ash - Clara Hubbard, Springfield MO 55.36%
3.50 4 Kevin Childress - Bernardo Flasterstein, Springfield MO 55.06%
1.84 5/6 Howard Tarr - Marlene Tarr, Springfield MO 54.76%
1.84 5/6 Nancy Davis - Melba Rector, Springfield MO 54.76%

District 16

MPs Rank Names Score
10.00 1 Ruby Hill, Argyle TX; Jean Roberts, Denton TX 66.96%
7.00 2 Robert Bacon - Frances Fischer, Odessa TX 66.67%
5.00 3 Gerald Bates, Garland TX; Barbara Sifuentes, Carrollton TX 63.39%
3.50 4 George Finley - Carl McGill, San Angelo TX 63.33%
2.00 5 W Collins - Gail Payne, San Angelo TX 59.63%

District 17

MPs Rank Names Score
10.00 1 George Drake - Helene Drake, Phoenix AZ 63.70%
7.00 2 Barbara Flanagan, Scottsdale AZ; Linda Mitchell, US 63.54%
5.00 3 Rodney Bias, Phoenix AZ; Valerie Moultrie, Youngtown AZ 62.28%
3.50 4 Mary Boyd, Sun City West AZ; Robert Wobken, Scottsdale AZ 60.91%
2.00 5 Janet Fidelman - Mel Fineberg, Las Vegas NV 60.05%

District 18

MPs Rank Names Score
10.00 1 Peter Worby - Kevin Young, Regina SK 70.30%
7.00 2 Rosemary Calveri - Rita Hall, Missoula MT 66.67%
5.00 3 Richard Chin - Bob Searles, Bozeman MT 64.44%
3.50 4 Margaret Dyck, N-Battleford SK; Fraser Glen, No Battleford SK 64.35%
2.00 5 Zada Emerson - Jeanne Wilson, Missoula MT 62.90%

District 19

MPs Rank Names Score
10.00 1 Jim Aitken, Bellevue WA; Marion Nelson,
Woodinville WA
65.40%
7.00 2 Kanak Khare - Umesh Khare, Prince George BC 64.17%
5.00 3 Eddie Bishop, Lacey WA; Kimberly Johnson, Olympia WA 63.89
3.50 4 Madeleine Bourdon - Frank Harvey-Smith, Kelowna BC 63.30%
2.00 5 Maureen Barnes - Roy Barnes, Kelowna BC 61.62%

District 20

MPs Rank Names Score
8.50 1/2 Peter Golitzen, Kailua-Kona HI; L Stuart Vance, Kailua Kona HI 70.83%
8.50 1/2 Kathy Golitzen, Kailua-Kona HI; Mary Dee Overton, Waikoloa HI 70.83%
5.00 3 Michael Folkert, Captain Cook HI; Marlene Sabo, Kailua Kona HI 51.05%

District 21

MPs Rank Names Score
10.00 1 Maja Maja - Walter Thorpe, Marina CA 68.00%
7.00 2 Vicki Lerner - Elizabeth Marcus, San Francisco CA 61.93%
5.00 3 Stephen Kaufman - Emmanuel Vacakis, San Francisco CA 61.36%
3.50 4 Kimberly Fanady - Steven Kipperman, San Francisco CA 60.98%
2.00 5 Eric Groves - Jeffrey Reid, San Francisco CA 58.90%

District 23

MPs Rank Names Score
10.00 1 Gayle Grubb, Newport Beach CA; Robert Lavery, Long Beach CA 62.18%
7.00 2 Phyllis Parker, Long Beach CA; Jon Yinger, Brea CA 60.74%
5.00 3 Charlotte Sturm - Stephen Sturm, Fullerton CA 58.33%
2.75 4 Irene Shuirman - Richard Shuirman, Santa Ana CA 58.17%
2.75 5 Linda Carder, Seal Beach CA; Milton Kalikman,
Azusa CA
58.17%

District 24

MPs Rank Names Score
10.00 1 Peter Bisgeier - Robert Gordon, Northport NY 67.56%
7.00 2 Alene Friedman, New York NY; Harold Singleton III, South Orange NJ 60.66%
5.00 3 Ruth Aunboll, Forest Hills NY; Maynard Engel, New York NY 58.59%
3.50 4 Estelle Margolin, Rego Park NY; Anna Zagoloff, New York NY 57.61%
2.00 5 Frank Anshen, Setauket NY; Kenneth Davidoff, Bellmore NY 56.55%

District 25

MPs Rank Names Score
10.00 1 Timothy Hill, Wellesley Hills MA; Marlene Yesley, Newton MA 63.16%
7.00 2 John Farwell, Milford CT; Robert Rising, Trumbull CT 62.70%
5.00 3 Charles Drum - Sandra Drum, Dover MA 62.26%
3.50 4 Nataly Goldin - Vitaly Goldin, Auburndale MA 61.93%
2.00 5 Name not found, ; Joel Wolfe, W Hartford CT 61.81%