2014 D22 D23 Winter STaC

Various
March 3-9, 2014

Friday Aft Open Pairs

223.5 Tables
          A     B     C   
 17.48    1               Alan Gailfus - Debbie Gailfus;
                          North County Duplicate Br                77.29%
 13.80    2     1         Sarah Carter - Craig Stump;
                          Ridgecrest/TGIF                          69.05%
  9.83    3               Bruce Horiguchi - Jeff Strutzel;
                          Beach Cities                             68.75%
  7.37    4               Jim Darvey - Penny Wentworth; Cove
                          Community Bridge Clu                     68.53%
 10.35    5     2         George MacDonald - Russell Buker;
                          Joshua Tree Bridge Club                  68.52%
  9.81    6     3     1   George Lewis Jr - Leah Levitt;
                          Joshua Tree Bridge Club                  67.71%
  5.82    7     4         Barbara Pepper - Leslie Beaver;
                          ESCONDIDO BRIDGE CLUB                    67.59%
  4.37   8/9    5         Priscilla Blakely - Marshall Rose;
                          Barrington Bridge Club                   67.13%
  2.14   8/9              Baum Harris - John Bralliar; Long
                          Beach Bridge Center                      67.13%
  2.17   10               Mary Terell - Karen Brandt; Woody's
                          Club                                     66.67%
  1.59   11               Nell Schanz - Roshen Hadulla;
                          Joshua Tree Bridge Club                  66.15%
  1.67   12               Peter Knee - Harvey Katz;
                          Barrington Bridge Club                   66.06%
  3.27   13     6         Bill Ringbom - Ron Schwarer; San
                          Luis Obispo DBC                          65.21%
  2.46   14     7         Rahim Israel - Michel Brand;
                          Beverly Hills Bridge Club                64.10%
  1.17   15               Richard Vincent - Roger Clough;
                          Barrington Bridge Club                   63.35%
  1.67   16               William Linsenbard - Jacob
                          Weisberg; Laguna Woods Duplicate Br      63.09%
  1.83   17               Eileen Niesen - Alfred Tuckman; At
                          The Bridge Club                          63.03%
  1.84   18     8         Lois Kanefield - Elaine Grabel;
                          Cove Community Bridge Clu                62.75%
  1.92   19     9         LaMoyne Beene - Sally Holmes; San
                          Luis Obispo DBC                          62.69%
  1.67   20               Rick Norton Jr - Scott Nelson;
                          North County Duplicate Br                62.59%
  1.17  21/23             Gilbert Stinebaugh - Peter
                          Benjamin; Barrington Bridge Club         62.27%
  1.75  21/23             Bryna Scheckman - Leigh Ives;
                          Laguna Woods Duplicate Br                62.27%
  7.36  21/23  10     2   Phyllis Greenstein - Doreen Maes;
                          Long Beach Bridge Center                 62.27%
  1.52         11         Alyssa Kennedy - Rita Levin;
                          Beverly Hills Bridge Club                61.86%
  1.67         12         Elinor Scott - Betty Molloy; Laguna
                          Woods Duplicate Br                       61.38%
  1.75         13         Daniel Werner - Virginia Johnson;
                          Laguna Woods Duplicate Br                61.34%
  1.58         14         Jeanne Rynn - Donna Darvey; Duncan
                          Bridge Center                            60.80%
  1.27         15         Anna Moore - William Moore; North
                          County Duplicate Br                      60.68%
  1.58         16         Edward Hougen - Mary Sekul; Duncan
                          Bridge Center                            60.65%
  4.25        17/20  3/5  Paul Kirk - Monica Kirk; Duncan
                          Bridge Center                            60.42%
  1.23        17/20       Cliff Jaskulke - Bob Cuccias;
                          Laguna Woods Duplicate Br                60.42%
  4.25        17/20  3/5  Ronald Heron - S. Gail Arnott;
                          Woody's Club                             60.42%
  4.25        17/20  3/5  Sumi Tofukuji - Yori Meredith;
                          Beach Cities                             60.42%
  2.04               6/7  Helen Bianco - Judy Rogers; Duncan
                          Bridge Center                            60.19%
  2.04               6/7  John Ready - Fran Every; Long Beach
                          Bridge Center                            60.19%
  1.31                8   Gene Cook - David Hood; Duncan
                          Bridge Center                            59.95%
  1.58              9/10  Gerald Ritter - Rolland Richenberg;
                          Duncan Bridge Center                     59.29%
  1.92              9/10  Jeffrey Hecht - Karen Jachetta;
                          Dana Harbor Bridge Center                59.29%


Friday Aft 750/500/200

 22.0 Tables
          A     B     C   
  3.77    1     1         Michael Holtzman - Jay Miller;
                          Laguna Woods Duplicate Br                70.24%
  2.83    2     2         Ismet Dzidic - Larry Kennedy;
                          Laguna Woods Duplicate Br                63.99%
  2.12    3               Bill Reeves - Linda Lawrence;
                          Laguna Woods Duplicate Br                63.52%
  1.59    4               Arthur Bowman - Lillyan Swayne;
                          Laguna Woods Duplicate Br                61.31%
  1.89    5     3         Steve Johnson - Jim Brauer; Laguna
                          Woods Duplicate Br                       60.71%
  2.19    6     4     1   Barbara Fein - Irvin Ward; Laguna
                          Woods Duplicate Br                       60.67%
  1.24          5         Eileen Schennum - Jacqueline Dale;
                          Laguna Woods Duplicate Br                60.12%
  1.64          6     2   Joe Garcfia - Winston Chang; Laguna
                          Woods Duplicate Br                       58.63%
  1.23                3   Dennis Rickard - Donna Jean
                          Trenary; Laguna Woods Duplicate Br       56.42%
  0.92                4   Barbara Barnat - Stephanie Fogel;
                          Laguna Woods Duplicate Br                54.42%
  0.76                5   Tak Lee - Celina Yu; Laguna Woods
                          Duplicate Br                             53.27%
  0.52                6   Mark Stein - Harold Adler; Laguna
                          Woods Duplicate Br                       52.13%


Friday Aft 299er Pairs

  5.5 Tables
          A     B     C   
  1.61    1     1         Jon Pelmear - Albert Carver; Laguna
                          Woods Duplicate Br                       59.44%
  1.21    2     2     1   Marcy Sheinwold - Florence
                          Houghton; Laguna Woods Duplicate Br      56.81%
  0.91    3     3     2   Bud Lazar - Eileen Lazar; Laguna
                          Woods Duplicate Br                       55.07%
  0.68    4     4         Jean Luburich - Nei-Jia Chin;
                          Laguna Woods Duplicate Br                54.56%


Friday Aft NLM Pairs

 44.5 Tables
          A     B     C   
  5.96    1     1     1   John Dillingham - Dom Gruttadauria;
                          Cove Community Bridge Clu                67.77%
  4.47    2               Odile Gendreau - Dianna Hoffman;
                          Dana Harbor Bridge Center                64.43%
  3.50    3     2         Glenda Dick - Norm Hooper; Cove
                          Community Bridge Clu                     64.24%
  2.62    4     3     2   Catherine King - Kay Walters; Cove
                          Community Bridge Clu                     63.89%
  1.89    5               Trudi Hanscom - Kenneth Hill; Dana
                          Harbor Bridge Center                     62.69%
  1.97    6     4         Edna Magaldi - Jeannine Puglisi;
                          Cove Community Bridge Clu                61.11%
  1.47          5         Richard Kier - Barbara Ball; Cove
                          Community Bridge Clu                     60.65%
  1.68          6     3   Robert Cushen - John Forester; Cove
                          Community Bridge Clu                     59.72%
  1.26                4   Lee Bergen - Gerry Bergen; Cove
                          Community Bridge Clu                     59.49%
  0.94                5   Sabina Weil - Janet Simkins; Cove
                          Community Bridge Clu                     59.26%
  1.03                6   Jim Keese - Tom Keese; Long Beach
                          Bridge Center                            58.63%


Friday Aft 750/500/300

  5.0 Tables
          A     B     C   
  1.77    1     1         Ann Shaw - Arnold Shaw; Cove
                          Community Bridge Clu                     58.00%
  1.33    2     2     1   Judy Miller - Wendy Matthison; Cove
                          Community Bridge Clu                     54.50%
  1.00    3     3         Barb Grant - Douglas Grant; Cove
                          Community Bridge Clu                     53.50%
  0.98    4           2   Shirley Fearn - Sue Blom; Cove
                          Community Bridge Clu                     49.00%


Friday Aft Inv Open Pairs

 27.5 Tables
          A     B     C   
  3.33    1               Abe Pineles - Robert Starr; SCPD
                          Duplicate Bridge Clu                     71.31%
  2.70    2     1     1   David Fenton - Jackie Fenton;
                          Marrakesh Bridge Club                    62.71%
  1.87    3               Tom Lund - Anne Lund; SCPD
                          Duplicate Bridge Clu                     62.50%
  2.03    4     2     2   Chotsie Blank - Peggy Bell;
                          Marrakesh Bridge Club                    60.99%
  1.52    5     3     3   Harriett Kirk - Rick Kirk, Jr;
                          Marrakesh Bridge Club                    59.22%
  1.14    6     4     4   Nancy Craddock - Joanne Sanders;
                          Marrakesh Bridge Club                    58.57%
  1.07          5     5   Cathy Moss - Mary Russell;
                          Marrakesh Bridge Club                    58.31%
  0.77          6         Jim Goerz - Margie Shore; Marrakesh
                          Bridge Club                              57.34%
  1.35                6   Brian Kanarek - Irene Barbach; SCPD
                          Duplicate Bridge Clu                     56.57%


Friday Aft Open Pairs Friday Aft Session

Section A North-South

  A    B    C  
  1            Alan Gailfus - Debbie Gailfus; North County
               Duplicate Br                                       77.29%
  2    1       Anna Moore - William Moore; North County
               Duplicate Br                                       60.68%
  3    2       Gail Whiteley - Carolyn Swanson; North County
               Duplicate Br                                       52.78%
  4    3    1  Toshi Yasutake - Grigoriy Makarov; North
               County Duplicate Br                                52.00%
            2  Barbara Steingaszner - Laszlo Steingaszner;
               North County Duplicate Br                          43.17%

Section A East-West

  A    B    C  
  1    1       Anne Malkind - Lance Malkind; North County
               Duplicate Br                                       60.04%
  2            Joseph Eves - Cleland Nelson; North County
               Duplicate Br                                       58.33%
  3            Rick Kerbel - Fred Flam; North County
               Duplicate Br                                       56.60%
  4    2       Patricia Hawkins - Jean Holt; North County
               Duplicate Br                                       55.32%
       3       Ian Collins - Caryn Villalon; North County
               Duplicate Br                                       49.65%
            1  Laurie Dodson - Laura Hartman; North County
               Duplicate Br                                       48.12%
            2  Jerome Jarvis - Ross Penne; North County
               Duplicate Br                                       46.94%

Section B North-South

  A    B    C  
  1            Rick Norton Jr - Scott Nelson; North County
               Duplicate Br                                       62.59%
  2    1       Lynn Wells - Janice Wells; North County
               Duplicate Br                                       56.25%
  3            James Martin - Lyn Martin; North County
               Duplicate Br                                       55.88%
  4    2    1  Ida Burcham - Paul Landrum; North County
               Duplicate Br                                       53.24%
       3       Debra Cameron - Robert Wood; North County
               Duplicate Br                                       49.97%
            2  Edel Simons - Barbara Ward; North County
               Duplicate Br                                       49.86%

Section B East-West

  A    B    C  
  1            Yoko Jordan - Samuel Jordan; North County
               Duplicate Br                                       59.63%
  2    1    1  Al Kouritzin - Linda Kouritzin; North County
               Duplicate Br                                       54.95%
  3            Lorraine Gordon - Jean Jantz; North County
               Duplicate Br                                       54.37%
  4    2       Betty Ann McGeehan - Carol Diwell; North
               County Duplicate Br                                52.40%
       3       Radha Sharma - Tomomi Nomura; North County
               Duplicate Br                                       49.68%
            2  David Fouts - Terry Lenker; North County
               Duplicate Br                                       46.09%

Section B North-South

  A    B    C  
  1    1       Edward Hougen - Mary Sekul; Duncan Bridge Center   60.65%
  2    2       Bernie Lefebvre - Mary Leverington; Duncan
               Bridge Center                                      57.64%
  3    3    1  Gary Delestine - Shirley Gibson; Duncan
               Bridge Center                                      53.47%
  4    4    2  Beverly Kunin - James Sanzaro; Duncan Bridge
               Center                                             53.01%
            3  Scott Magged - Nan Shipp; Duncan Bridge Center     47.22%

Section B East-West

  A    B    C  
  1    1    1  Paul Kirk - Monica Kirk; Duncan Bridge Center      60.42%
  2    2    2  Helen Bianco - Judy Rogers; Duncan Bridge Center   60.19%
  3    3    3  Gene Cook - David Hood; Duncan Bridge Center       59.95%
  4    4    4  Mickey Todoroff - Darlene Chernyk; Duncan
               Bridge Center                                      50.46%

Section C North-South

  A    B    C  
  1    1       Jeanne Rynn - Donna Darvey; Duncan Bridge Center   60.80%
  2    2    1  Judy Zimmerer - Marge J. Field; Duncan Bridge
               Center                                             57.67%
  3            Robert Selberg - Carl Pollock, Jr.; Duncan
               Bridge Center                                      53.59%
  4    3       Elayne Lewin - Patricia Lester; Duncan Bridge
               Center                                             51.71%
            2  Gary O'Neill - Lyle Russell; Duncan Bridge Center  48.21%

Section C East-West

  A    B    C  
  1    1    1  Gerald Ritter - Rolland Richenberg; Duncan
               Bridge Center                                      59.29%
  2    2    2  Alex McCune - Mac Becket; Duncan Bridge Center     58.42%
  3            Mary Pollock - Dorothy Shenkan; Duncan Bridge
               Center                                             57.73%
  4    3    3  Jan Redmond - Fay Larsen; Duncan Bridge Center     52.66%

Section A North-South

  A    B    C  
  1    1       LaMoyne Beene - Sally Holmes; San Luis Obispo DBC  62.69%
  2    2       Jim Solomon - Gina Kirk; San Luis Obispo DBC       58.33%
  3    3    1  Barbara Weiss - Dick Weiss; San Luis Obispo DBC    53.60%
  4    4       Cass Schwartz - Bob Kakuske; San Luis Obispo DBC   51.89%
  5    5       Aivars Lapins - Gail Lapins; San Luis Obispo DBC   51.70%
            2  Bill Donovan - Lilly Percy; San Luis Obispo DBC    50.19%
           3/4 Helen Seavey - Adele Stern; San Luis Obispo DBC    48.48%
           3/4 Toni Gold - Emily Kreins; San Luis Obispo DBC      48.48%

Section A East-West

  A    B    C  
  1    1       Bill Ringbom - Ron Schwarer; San Luis Obispo DBC   65.21%
  2            Gary Arthurs - Bob Sendall; San Luis Obispo DBC    60.14%
  3    2    1  Howard Gee - Bud Zeuschner; San Luis Obispo DBC    58.04%
  4    3       Patrick Moore - Audrey Moore; San Luis Obispo DBC  54.02%
  5    4       Bill Woodson - George Sheffield; San Luis
               Obispo DBC                                         53.67%
            2  Eli Zinner - Bob Perryman; San Luis Obispo DBC     53.32%
            3  Muriel Harkins - Ann Thurston; San Luis
               Obispo DBC                                         52.97%

Section A North-South

  A    B    C  
  1            Adrienne Green - Wallis Annenberg; Barrington
               Bridge Club                                        57.10%
  2    1    1  Suzanne Borenstein - Hilde Harris; Barrington
               Bridge Club                                        52.35%
  3            Sylvia Shallon - Edith Felton; Barrington
               Bridge Club                                        51.72%
  4            Pam Wittes - Roberta Constine; Barrington
               Bridge Club                                        50.96%
       2    2  Debra Stern - David Stern; Barrington Bridge Club  50.93%

Section A East-West

  A    B    C  
  1            Peter Knee - Harvey Katz; Barrington Bridge Club   66.06%
  2            Richard Vincent - Roger Clough; Barrington
               Bridge Club                                        63.35%
  3    1    1   Bissell - Martin Gilbert; Barrington Bridge Club  56.19%
  4            Ephraim Katz - Shulamit Katz; Barrington
               Bridge Club                                        55.21%
       2    2  Andrea Ross - Ruth Preven; Barrington Bridge Club  49.13%
       3       Nelly Gordon - Colin Gordon; Barrington
               Bridge Club                                        46.90%

Section B North-South

  A    B    C  
  1            M (Chuck) Maltz - Paul Smith; Barrington
               Bridge Club                                        59.95%
  2    1    1  James Perkins - Marcia Meyerson; Barrington
               Bridge Club                                        56.48%
  3    2       Beverly Ann Goldstein - Robert Feinberg;
               Barrington Bridge Club                             56.02%
  4            Steven Yaffe - Aram Bedros; Barrington Bridge
               Club                                               51.16%
       3       Harriet Elston - Trudy Sokol; Barrington
               Bridge Club                                        50.46%

Section B East-West

  A    B    C  
  1    1       Priscilla Blakely - Marshall Rose; Barrington
               Bridge Club                                        67.13%
  2            Gilbert Stinebaugh - Peter Benjamin;
               Barrington Bridge Club                             62.27%
  3            George Wagner - Robert Levy; Barrington
               Bridge Club                                        57.64%
  4    2       Sally Aminoff - Angelika Hederer; Barrington
               Bridge Club                                        53.94%
       3    1  Gloria Cohen - Joseph Fingerett; Barrington
               Bridge Club                                        47.69%
            2  John Stokdyk - Bella Feniger; Barrington
               Bridge Club                                        44.44%

Section A North-South

  A    B    C  
  1            Jeri Berger - Richard Cutler; Beverly Hills
               Bridge Club                                        62.02%
  2    1       Sandra Satlin - James Clarkson; Beverly Hills
               Bridge Club                                        57.53%
  3    2       Nancie Barrier - Donald Crum; Beverly Hills
               Bridge Club                                        55.29%
  4    3    1  Lisa Karako - Jacob Libman; Beverly Hills
               Bridge Club                                        52.56%
  5    4       Joyce Lelah - Alan Wollman; Beverly Hills
               Bridge Club                                        52.24%
  6    5       Fuad Khuri - Richard Gliksman; Beverly Hills
               Bridge Club                                        52.08%
       6       Ruth Coleman - Delia Juul-Dam; Beverly Hills
               Bridge Club                                        51.28%
            2  Cecilia Guttenberg - Leland Bayrd; Beverly
               Hills Bridge Club                                  49.36%

Section A East-West

  A    B    C  
  1    1       Rahim Israel - Michel Brand; Beverly Hills
               Bridge Club                                        64.10%
  2    2       Alyssa Kennedy - Rita Levin; Beverly Hills
               Bridge Club                                        61.86%
  3            Myrna Blaufarb - David Segal; Beverly Hills
               Bridge Club                                        60.10%
  4    3       Herb Ehrmann - Brian Rose; Beverly Hills
               Bridge Club                                        56.73%
  5    4       Sue Ann Simon - Diane Licht; Beverly Hills
               Bridge Club                                        54.17%
  6    5    1  Bernice Silver - Karen Schwartz; Beverly
               Hills Bridge Club                                  51.92%
            2  Daniel Herscher - Lawrence Kaufman; Beverly
               Hills Bridge Club                                  49.20%

Section A North-South

  A    B    C  
  1            Bryna Scheckman - Leigh Ives; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       62.27%
  2    1       Ruth Salzberg - Anne Christensen; Laguna
               Woods Duplicate Br                                 56.94%
  3            Louis Dubin - Barbara Metselaar; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       55.09%
  4    2       Ginnie Blitzman - Charles Messall II; Laguna
               Woods Duplicate Br                                 53.24%

Section A East-West

  A    B    C  
  1    1       Daniel Werner - Virginia Johnson; Laguna
               Woods Duplicate Br                                 61.34%
  2    2       Cliff Jaskulke - Bob Cuccias; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       60.42%
  3    3       Al Martinez - Edward Cowan Jr; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       59.49%
  4    4       Soon Kim - Kemble Provorse; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       56.71%
            1  Parween Yunus - Lyn Jones; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       45.14%
            2  Michael Brooks - J Robinson; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       41.67%

Section D North-South

  A    B    C  
  1            William Linsenbard - Jacob Weisberg; Laguna
               Woods Duplicate Br                                 63.09%
  2    1       Sherman Gao - Norman Woo; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       56.05%
  3    2       Margot Green - Joyce Jue; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       54.44%
  4    3       Beverly Feinstein - Sue Dreier; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       50.97%

Section D East-West

  A    B    C  
  1    1       Elinor Scott - Betty Molloy; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       61.38%
  2            John Adams - Fred Vescial; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       57.74%
  3    2       Evelyn Hall - Mary Barrows; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       53.47%
  4    3    1  Terry Holloway - Charles Niles; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       52.69%
            2  Robert Kulpa - Joan Kulpa; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       50.99%

Friday Aft 750/500/200 Friday Aft Session

Section B North-South

  A    B    C  
  1    1       Michael Holtzman - Jay Miller; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       70.24%
  2            Arthur Bowman - Lillyan Swayne; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       61.31%
  3    2       Steve Johnson - Jim Brauer; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       60.71%
  4    3       Lillian Holtz - Yvonne Deru; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       58.04%
       4       Carol Cooper - Joan Pharris; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       53.27%
            1  June Mark - Lillian Grahame; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       44.64%
            2  Carole Duncan - Zandra Rosenblatt; Laguna
               Woods Duplicate Br                                 39.29%

Section B East-West

  A    B    C  
  1    1       Eileen Schennum - Jacqueline Dale; Laguna
               Woods Duplicate Br                                 60.12%
  2    2       Emile Broadwin - Tanya Yip; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       55.06%
 3/4  3/4      Lucia Teulecke - Ernest Scherer; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       53.27%
 3/4  3/4   1  Tak Lee - Celina Yu; Laguna Woods Duplicate Br     53.27%
            2  May Lan - Warren Yurman; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       52.08%

Section E North-South

  A    B    C  
  1    1    1  Barbara Fein - Irvin Ward; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       60.67%
  2    2       John Alexander - Margaret Truesdail; Laguna
               Woods Duplicate Br                                 56.89%
  3    3    2  Dennis Rickard - Donna Jean Trenary; Laguna
               Woods Duplicate Br                                 56.42%
  4    4       Jeanne Delano - Phil Blandin; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       54.17%
            3  Mark Stein - Harold Adler; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       52.13%

Section E East-West

  A    B    C  
  1    1       Ismet Dzidic - Larry Kennedy; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       63.99%
  2            Bill Reeves - Linda Lawrence; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       63.52%
  3    2    1  Joe Garcfia - Winston Chang; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       58.63%
  4    3    2  Barbara Barnat - Stephanie Fogel; Laguna
               Woods Duplicate Br                                 54.42%
       4       Dana Lee - Jacqui Larkin; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       54.13%
            3  Stuart Marks - Helene Samuels; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       48.77%

Friday Aft 299er Pairs Friday Aft Session

Section C North-South

  A    B    C  
  1    1       Jon Pelmear - Albert Carver; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       59.44%
  2    2       Jean Luburich - Nei-Jia Chin; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       54.56%
            1  Eleanor Starr - Mary Kay Dargan; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       53.98%

Section C East-West

  A    B    C  
  1    1    1  Marcy Sheinwold - Florence Houghton; Laguna
               Woods Duplicate Br                                 56.81%
  2    2       Bud Lazar - Eileen Lazar; Laguna Woods
               Duplicate Br                                       55.07%

Friday Aft Open Pairs Friday Aft Session

Section A North-South

  A    B    C  
  1            Mary Terell - Karen Brandt; Woody's Club           66.67%
  2    1    1  Ronald Heron - S. Gail Arnott; Woody's Club        60.42%
  3    2       Mitzi Diamond - Lois Anne Lagadin; Woody's Club    58.65%
  4    3    2  Henry Katz - Robert Corne; Woody's Club            58.33%
  5            Sherry McHarg - Glenna Shannahan; Woody's Club     55.45%
 6/7  4/5   3  Luella Becken - Len Himelfarb; Woody's Club        50.32%
 6/7  4/5      Warren Burd - Fritzie Von Jessen; Woody's Club     50.32%
       6       Carol Raizen - Morris Raizen; Woody's Club         49.20%

Section A East-West

  A    B    C  
  1    1       Karen Michael - Bobbie Harper; Woody's Club        57.85%
 2/3  2/3  1/2 Judy Basch - Bob Basch; Woody's Club               57.53%
 2/3  2/3  1/2 Irene Corne - Clarice Danzker; Woody's Club        57.53%
  4            Isadore Sharp - Rosalie Sharp; Woody's Club        56.09%
  5    4    3  Evelyn Flickinger - Norm Flickinger; Woody's Club  55.93%
  6    5    4  Craig Wilson - Pamela Cole; Woody's Club           55.13%
       6    5  Marilyn Cooper - Carl Birnberg; Woody's Club       52.72%

Section A North-South

  A    B    C  
  1    1       Barbara Sue Seal - Ronnie Robinson; Cove
               Community Bridge Clu                               60.26%
  2    2       Renee Rogers - Roger Sielicky; Cove Community
               Bridge Clu                                         59.94%
  3            Audrey Currie - John Currie; Cove Community
               Bridge Clu                                         57.21%
  4            Terry Randles - Janice Randles; Cove
               Community Bridge Clu                               52.56%
  5    3       Marilyn Hahn - Gary Solomon; Cove Community
               Bridge Clu                                         52.24%
       4    1  Francesca Luzuriaga - Vicki Pein; Cove
               Community Bridge Clu                               50.96%

Section A East-West

  A    B    C  
  1            Marge Blunt - Robert Weber; Cove Community
               Bridge Clu                                         58.97%
  2    1       Pat Larin - Laurel Ewing; Cove Community
               Bridge Clu                                         57.69%
  3            Tony Glynne - Sally Miller; Cove Community
               Bridge Clu                                         54.49%
  4            Judy Goldstein - Robert Robinson; Cove
               Community Bridge Clu                               51.60%
  5    2    1  Sally King - Juhree Ring; Cove Community
               Bridge Clu                                         51.44%
       3       George King - Mary Goulet; Cove Community
               Bridge Clu                                         50.64%

Section B North-South

  A    B    C  
  1            Jim Darvey - Penny Wentworth; Cove Community
               Bridge Clu                                         68.53%
  2    1       Lois Kanefield - Elaine Grabel; Cove
               Community Bridge Clu                               62.75%
  3            Marjean Larson - Dick Prochnow; Cove
               Community Bridge Clu                               56.19%
  4    2       James Matthews - Beverly Burge; Cove
               Community Bridge Clu                               54.71%
  5    3       David De Kezel - Beverly Hartin; Cove
               Community Bridge Clu                               54.15%
  6    4       Serl Zimmerman - Steven Lipson; Cove
               Community Bridge Clu                               52.84%
            1  Henry Harris - Carol Lefcourt-Harris; Cove
               Community Bridge Clu                               50.24%
            2  Denise Kelly - Joan Conger; Cove Community
               Bridge Clu                                         48.86%

Section B East-West

  A    B    C  
  1    1    1  Susan Bianchi - Paul Collier; Cove Community
               Bridge Clu                                         58.86%
  2    2    2  Wayne Carney - Janet Logan; Cove Community
               Bridge Clu                                         58.47%
  3            Ronald Woodard - Charles Williams; Cove
               Community Bridge Clu                               57.87%
  4            Judy Bongarzone - Al Bongarzone; Cove
               Community Bridge Clu                               53.21%
  5    3       Kathleen Perkins - Meta Van Pelt; Cove
               Community Bridge Clu                               52.08%
  6    4       Arline Van Ness - James Van Ness; Cove
               Community Bridge Clu                               52.05%

Friday Aft NLM Pairs Friday Aft Session

Section C North-South

  A    B    C  
  1    1       Glenda Dick - Norm Hooper; Cove Community
               Bridge Clu                                         64.24%
  2    2       Pamela Parodi - Silvio Parodi; Cove Community
               Bridge Clu                                         59.20%
  3    3       Jan Mendelsohn - Ruth Desmond; Cove Community
               Bridge Clu                                         57.81%
  4    4       Ann Lux - Beth Benson; Cove Community Bridge Clu   54.08%
            1  Penny Kohn - Carol Woodward; Cove Community
               Bridge Clu                                         51.33%
            2  Mary Stiverson - Arlene Epstein; Cove
               Community Bridge Clu                               50.87%

Section C East-West

  A    B    C  
  1    1    1  John Dillingham - Dom Gruttadauria; Cove
               Community Bridge Clu                               67.77%
  2    2    2  Sabina Weil - Janet Simkins; Cove Community
               Bridge Clu                                         59.26%
  3    3    3  Maurine Hammond - Dorian Trostler; Cove
               Community Bridge Clu                               50.55%
  4    4    4  Kurt Kornreich - Helen Kornreich; Cove
               Community Bridge Clu                               50.09%

Section D North-South

  A    B    C  
  1    1       Edna Magaldi - Jeannine Puglisi; Cove
               Community Bridge Clu                               61.11%
 2/3  2/3  1/2 Nicholas Wanck - Maryland Wanck; Cove
               Community Bridge Clu                               57.64%
 2/3  2/3  1/2 Martha Kamnetz - Steve Kamnetz; Cove
               Community Bridge Clu                               57.64%
  4    4    3  Bart Osborne Jr - Nancy Smith; Cove Community
               Bridge Clu                                         53.24%
  5    5       Arlene Rueb - Judy Freeman; Cove Community
               Bridge Clu                                         51.85%

Section D East-West

  A    B    C  
  1    1    1  Catherine King - Kay Walters; Cove Community
               Bridge Clu                                         63.89%
  2    2       Richard Kier - Barbara Ball; Cove Community
               Bridge Clu                                         60.65%
  3    3    2  Robert Cushen - John Forester; Cove Community
               Bridge Clu                                         59.72%
  4    4    3  Lee Bergen - Gerry Bergen; Cove Community
               Bridge Clu                                         59.49%
  5    5       Marnie Sharp - Mel Sharp; Cove Community
               Bridge Clu                                         56.94%

Friday Aft 750/500/300 Friday Aft Session

Section E North-South

  A    B    C  
  1    1       Ann Shaw - Arnold Shaw; Cove Community Bridge Clu  58.00%
  2    2    1  Judy Miller - Wendy Matthison; Cove Community
               Bridge Clu                                         54.50%

Section E East-West

  A    B    C  
  1    1       Barb Grant - Douglas Grant; Cove Community
               Bridge Clu                                         53.50%
 2/3  2/3   1  Mary Kay Marvin - Robert Marvin; Cove
               Community Bridge Clu                               47.00%
 2/3  2/3      Karen Wong - Diane Boger; Cove Community
               Bridge Clu                                         47.00%

Friday Aft Open Pairs Friday Aft Session

Section A

  A    B    C  
  1    1       George MacDonald - Russell Buker; Joshua Tree
               Bridge Club                                        68.52%
  2    2    1  George Lewis Jr - Leah Levitt; Joshua Tree
               Bridge Club                                        67.71%
  3            Nell Schanz - Roshen Hadulla; Joshua Tree
               Bridge Club                                        66.15%
  4    3    2  Roy Ladd - Paula Olivares; Joshua Tree Bridge
               Club                                               53.65%
       4    3  Dan Spector - Barbara York; Joshua Tree
               Bridge Club                                        50.52%
            4  Robert Erb - Sylvia Feiman; Joshua Tree
               Bridge Club                                        47.22%

Section A North-South

  A    B    C  
  1            Judy Elbogen - Shailesh Gupta; Dana Harbor
               Bridge Center                                      59.94%
  2            Eugenia Corb - Victoria Sunshine; Dana Harbor
               Bridge Center                                      56.57%
  3            James Senter - Sandra Stanger; Dana Harbor
               Bridge Center                                      56.25%
  4            Harold Binder - Dan Glasgow; Dana Harbor
               Bridge Center                                      56.09%
  5    1       Loli Henderson - Janie Matlaf; Dana Harbor
               Bridge Center                                      54.97%
       2       George Brody - Jeffrey Rocklin; Dana Harbor
               Bridge Center                                      53.69%
       3       Mark Finkelstein - Beverly Bain; Dana Harbor
               Bridge Center                                      48.72%
            1  Gregory Hanson - Lisa Hanson; Dana Harbor
               Bridge Center                                      42.95%

Section A East-West

  A    B    C  
  1    1    1  Jeffrey Hecht - Karen Jachetta; Dana Harbor
               Bridge Center                                      59.29%
  2            Susan Kissinger - Gale Senter; Dana Harbor
               Bridge Center                                      56.73%
  3    2       Richard Mackaig - Robert Irani; Dana Harbor
               Bridge Center                                      55.77%
  4            Jim Elbogen - Richard Leach; Dana Harbor
               Bridge Center                                      55.45%
  5            John Kissinger - William Velick; Dana Harbor
               Bridge Center                                      53.37%
       3    2  Sanford Groves - Richard Picheny; Dana Harbor
               Bridge Center                                      50.16%
       4       James Lutz - Abdol Samiian; Dana Harbor
               Bridge Center                                      49.52%

Friday Aft NLM Pairs Friday Aft Session

Section B North-South

  A    B    C  
  1            Trudi Hanscom - Kenneth Hill; Dana Harbor
               Bridge Center                                      62.69%
  2    1    1  Kathy Marie Rocheleau - Teresa McCord; Dana
               Harbor Bridge Center                               54.27%
  3    2       Judy Brennan - Barbara Thompson; Dana Harbor
               Bridge Center                                      54.06%
  4    3    2  Ruth Kubis - Theresa Abrams; Dana Harbor
               Bridge Center                                      52.96%
  5    4       Delene Hoff - Mary Henisey; Dana Harbor
               Bridge Center                                      52.87%

Section B East-West

  A    B    C  
  1            Odile Gendreau - Dianna Hoffman; Dana Harbor
               Bridge Center                                      64.43%
  2    1       Anne Bussey - Kay Skjei; Dana Harbor Bridge
               Center                                             57.63%
  3    2    1  Joan Rubel - Fredric Rubel; Dana Harbor
               Bridge Center                                      57.50%
  4    3    2  Barbara Aichele - Glenn Aichele; Dana Harbor
               Bridge Center                                      55.39%
  5    4    3  Patricia Curtis - Susie Fontana; Dana Harbor
               Bridge Center                                      53.92%

Friday Aft Open Pairs Friday Aft Session

Section A North-South

  A    B    C  
  1    1       Barbara Pepper - Leslie Beaver; ESCONDIDO
               BRIDGE CLUB                                        67.59%
  2    2       Alfred Nadel - Janet Sperla; ESCONDIDO BRIDGE
               CLUB                                               60.19%
  3    3       Rose Zakarian - Carolyn Moran; ESCONDIDO
               BRIDGE CLUB                                        51.39%
  4            Kay Haralson - Gary Beed; ESCONDIDO BRIDGE CLUB    50.00%

Section A East-West

  A    B    C  
  1    1       Lynne Pyka - Georgia Catton; ESCONDIDO BRIDGE
               CLUB                                               59.03%
  2    2       Thomas Nolan Jr - Raymond Curtiss; ESCONDIDO
               BRIDGE CLUB                                        56.48%
  3            Timothy Flaherty - Chuck Donaldson; ESCONDIDO
               BRIDGE CLUB                                        53.47%
  4         1  Arleen Gimbel - Carol Turner; ESCONDIDO
               BRIDGE CLUB                                        52.55%

Friday Aft Inv Open Pairs Friday Aft Session

Section A North-South

  A    B    C  
  1    1    1  Chotsie Blank - Peggy Bell; Marrakesh Bridge Club  60.99%
  2    2    2  Cathy Moss - Mary Russell; Marrakesh Bridge Club   58.31%
  3    3       Jim Goerz - Margie Shore; Marrakesh Bridge Club    57.34%
  4    4    3  John Reisner - Judy Kedwell; Marrakesh Bridge
               Club                                               53.65%
  5    5    4  Kate Lach - Marilouise Bowker; Marrakesh
               Bridge Club                                        51.93%

Section A East-West

  A    B    C  
  1    1    1  David Fenton - Jackie Fenton; Marrakesh
               Bridge Club                                        62.71%
  2    2    2  Harriett Kirk - Rick Kirk, Jr; Marrakesh
               Bridge Club                                        59.22%
  3    3    3  Nancy Craddock - Joanne Sanders; Marrakesh
               Bridge Club                                        58.57%
  4    4    4  Pat Donahoe - Madeleine Bourgouin; Marrakesh
               Bridge Club                                        55.17%
  5    5    5  Connie Lurie - Kathryn Bruce; Marrakesh
               Bridge Club                                        53.98%

Friday Aft Open Pairs Friday Aft Session

Section A North-South

  A    B    C  
  1    1    1  Sumi Tofukuji - Yori Meredith; Beach Cities        60.42%
  2            Bill McClean - Betty Curtis; Beach Cities          50.23%
 3/4  2/3   2  Ruth Ann Poppa - Robert Fieselman; Beach Cities    49.54%
 3/4  2/3      Linda Klein - Robert Johnson; Beach Cities         49.54%

Section A East-West

  A    B    C  
  1            Bruce Horiguchi - Jeff Strutzel; Beach Cities      68.75%
  2    1       Bill Malcolm - Florence Niwa; Beach Cities         56.02%
  3    2    1  Betty Williams - Shinko Mauritz; Beach Cities      55.32%
  4    3    2  Paula Hall - Susan K. Cohen; Beach Cities          53.94%
            3  Clara Trummer - Valerie Takahashi; Beach Cities    47.69%

Friday Aft Inv Open Pairs Friday Aft Session

Section A North-South

  A    B    C  
  1            Abe Pineles - Robert Starr; SCPD Duplicate
               Bridge Clu                                         71.31%
  2    1    1  Brian Kanarek - Irene Barbach; SCPD Duplicate
               Bridge Clu                                         56.57%
  3    2    2  Nancy Scott - Carol Kramer; SCPD Duplicate
               Bridge Clu                                         56.25%
  4    3       Marie Marcelli - Laurie Goffman; SCPD
               Duplicate Bridge Clu                               55.77%
  5    4    3  Phyllis Evans - Marcie Quilici; SCPD
               Duplicate Bridge Clu                               53.21%
  6    5    4  Robbie Robin - Sally Slater; SCPD Duplicate
               Bridge Clu                                         51.44%
       6    5  Barbara Weise - Charlotte Rothman; SCPD
               Duplicate Bridge Clu                               50.64%

Section A East-West

  A    B    C  
  1            Tom Lund - Anne Lund; SCPD Duplicate Bridge Clu    62.50%
  2    1    1  Rick Flucke - Arthur Grady; SCPD Duplicate
               Bridge Clu                                         56.25%
  3    2    2  Jane Berke - Suzanne Toomajian; SCPD
               Duplicate Bridge Clu                               54.17%
  4    3    3  Gloria Healy - Tom Healy; SCPD Duplicate
               Bridge Clu                                         52.40%
  5    4       Ronny Blumson - Patricia Coontz; SCPD
               Duplicate Bridge Clu                               52.08%
  6    5    4  Harvey Greenberg - Todd Blum; SCPD Duplicate
               Bridge Clu                                         51.92%
       6    5  Jean Chappell - Patricia Eichenbaum; SCPD
               Duplicate Bridge Clu                               50.00%

Friday Aft Open Pairs Friday Aft Session

Section BB North-South

  A    B    C  
  1    1    1  Phyllis Greenstein - Doreen Maes; Long Beach
               Bridge Center                                      62.27%
  2            Lucy Gellner - Steve Ramos; Long Beach Bridge
               Center                                             55.79%
  3            Toni Morford - John Crabtree; Long Beach
               Bridge Center                                      55.09%
  4            Jo Daigle - Marcie Evans; Long Beach Bridge
               Center                                             54.17%
       2       Sharon Appel - Al Appel; Long Beach Bridge Center  53.01%
            2  Renee Hoffman - Bettyanne Houts; Long Beach
               Bridge Center                                      48.84%

Section BB East-West

  A    B    C  
  1            Baum Harris - John Bralliar; Long Beach
               Bridge Center                                      67.13%
  2            Steve Sturm - Marty Blain; Long Beach Bridge
               Center                                             59.26%
  3    1       Jean Matz - Vivian Kiley; Long Beach Bridge
               Center                                             54.17%
  4            Judith Jones - John Killian; Long Beach
               Bridge Center                                      50.23%
       2    1  Marjorie Holmes - Julie Mills; Long Beach
               Bridge Center                                      47.22%

Section WW North-South

  A    B    C  
  1            Lowell Andrews - Charlotte Sturm; Long Beach
               Bridge Center                                      59.49%
  2            Gaye Herrington - John Farr; Long Beach
               Bridge Center                                      56.25%
  3            Steve Mager - Gerri Carlson; Long Beach
               Bridge Center                                      53.70%
 4/5           Bob Mault - Phyllis Parker; Long Beach Bridge
               Center                                             53.24%
 4/5   1       Larry Topper - Bob Goldstein; Long Beach
               Bridge Center                                      53.24%
       2       George Thompson - Al Lum; Long Beach Bridge
               Center                                             50.69%
            1  Bob Ballack - Joe FioRica; Long Beach Bridge
               Center                                             48.15%

Section WW East-West

  A    B    C  
  1    1    1  John Ready - Fran Every; Long Beach Bridge Center  60.19%
  2    2       Kevin Lane - Cliff Goodrich; Long Beach
               Bridge Center                                      59.72%
  3    3    2  Tom Felice - Bill Brooks; Long Beach Bridge
               Center                                             55.56%
  4    4       Mark Fraser - Randy Hamlin; Long Beach Bridge
               Center                                             52.31%

Friday Aft NLM Pairs Friday Aft Session

Section NN North-South

  A    B    C  
  1    1    1  Jim Keese - Tom Keese; Long Beach Bridge Center    58.63%
  2            Roy Tomooka - Shirley Tavlin; Long Beach
               Bridge Center                                      54.17%
  3    2       Lynn Danielson - Bill Dilks; Long Beach
               Bridge Center                                      53.87%
  4            Claudette Barrack - Monica Gettis; Long Beach
               Bridge Center                                      52.98%

Section NN East-West

  A    B    C  
  1    1       Juanita Smith - Marilyn Landau; Long Beach
               Bridge Center                                      56.25%
  2            Winnie Warga - Louise Sperr; Long Beach
               Bridge Center                                      55.95%
  3    2    1  Donna Kupfer - Liz Thometz; Long Beach Bridge
               Center                                             52.08%
  4    3       Tsu Jan - David Hwang; Long Beach Bridge Center    51.49%

Friday Aft Open Pairs Friday Aft Session

Section A

  A    B    C  
  1    1       Sarah Carter - Craig Stump; Ridgecrest/TGIF        69.05%
  2            Tony Miller - Gregory Vernon; Ridgecrest/TGIF      57.14%
  3            Donna McLeod - Charlene Stephens; Ridgecrest/TGIF  51.79%
       2    1  David Flatman - Yvonne Chilina; Ridgecrest/TGIF    47.02%
            2  John Taggart - James Anderson; Ridgecrest/TGIF     45.24%

Section A North-South

  A    B    C  
  1    1       Marilyn Goldberg - William Ensley; At The
               Bridge Club                                        59.90%
  2            Philip Pearl - William Hall; At The Bridge Club    59.56%
  3    2    1  Lee Johnson - Dwight Dorman; At The Bridge Club    56.31%
  4    3       John   C. H. Chang - Sue Foigelman; At The
               Bridge Club                                        55.69%
  5            Sally Murphy - Marilyn Christy; At The Bridge
               Club                                               53.90%
       4       Frederick Solomon - Frederick Benedetti; At
               The Bridge Club                                    51.84%
            2  Cynthia Greer - Patricia Bailey; At The
               Bridge Club                                        44.05%

Section A East-West

  A    B    C  
  1            Eileen Niesen - Alfred Tuckman; At The Bridge
               Club                                               63.03%
  2    1       Maryanne Roode - Anthony Doria; At The Bridge
               Club                                               54.83%
  3    2    1  Ron Stearns - Joan Kaye; At The Bridge Club        54.76%
  4    3    2  Misako Kondo - Nobuo Ogura; At The Bridge Club     53.30%
  5            Ruth Ann Alpert - Colleen Cody; At The Bridge
               Club                                               53.06%
       4    3  Donald Martin - Carol Martin; At The Bridge Club   51.44%