District 7,10, Unit 219

Dist7 STAC
Dec 13-19, 2010


Sunday Aft Open Pairs
111.0 Tables

MPsABCNamesScore
14.43
1


David Siebert - Becky Bien; Little Rock DBC68.52%
10.82
2


Carolyn Chunn - Frances Brown; Hot Springs DBC67.72%
8.12
3


Tom Rutledge - Ellen Allen; Ashley River DBC67.36%
6.09
4


Clifton Miller, Sr. - Bobbye Goodman; Unit 170 Duplicate Bridge67.26%
10.97
5
1

Kathy Brown - Dixie Vanderwerff; Pawley's Island DBC65.77%
8.23
6
2
1
Connie Hester - Howard Nobles Jr; Baton Rouge Bridge Club65.28%
2.57
7


Ann Westrom - Todd Eberle; NE LA Bridge Association64.81%
1.93
8


George Snow - Georgia Keeler-Snow; Sandhills Bridge Studio64.65%
1.60
9


Patricia Stricklin - Dorothy Nuttall; Unit 170 Duplicate Bridge63.99%
1.67
10


Jan Galey - Paul Deal; Baton Rouge Bridge Club63.66%
6.17
11
3

Frances McCain - Tina Giron; Jackson Bridge Associatio62.96%
4.63
12
4

Barbara Spence - Alberta Mitchum; Ashley River DBC62.70%
3.47
5

Leroy Burnside - Eleanor McIntyre; Pawley's Island DBC61.81%
2.60
6

Elaine Yost - John Lewis; Dothan DBC61.61%
1.95
7

Eric Heinrich - Rosemary Luffey; NE LA Bridge Association59.63%
1.50
8

Maclin WHITEMAN - Breezy SALMON; Vanderbilt Bridge Educ59.57%
3.65

2
Ellen Pearsall - Phillip Pearsall; Sandhills Bridge Studio58.48%
2.74

3
Jay BAKER - Suzanne BAKER; Vanderbilt Bridge Educ57.53%
2.05

4
Susan Lipsey - Louise Hargon; Baton Rouge Bridge Club57.41%
1.54

5
Janice Kahn - Jaclyn Berlinsky; Ashley River DBC55.95%
1.16

6
Deborah Wieland - Susan Purdy; Jackson Bridge Associatio54.17%

Montgomery Pro Am Swiss
5 Tables

MPsABCNamesScore
2.50
1


Bobby Henderson - Nell McInnish - Peggy Givhan - Sarah Price; Montgomery Bridge Club82.00
1.88
2


Martha Brandt - Penny Sergent - Betty Van Paterson - LaFaye Holley; Montgomery Bridge Club64.00
1.53
1/2

Joseph Shannon - Elizabeth Bell - Jerry Turk - Clair Chisler; Montgomery Bridge Club58.00
1.53
1/2

Jeralyn Taylor - Rhodes Peele - Linda Goble - Margery Petersen; Montgomery Bridge Club58.00

Greenville Sun Teams
10 Tables

MPsABCNamesScore
3.33
1
1

Jane Bennett - Sheri Carter - Mary Mann - Rosemond Tipton; Greenville DBC86.00
2.19
2/3


Sandra Everett - Faye Norris - Becky Overton - Ellen Pauling; Greenville DBC81.00
2.19
2/3
2

Mary Barnhill - Judy Budacz - Betty Milliken - Lib Sheppard; Greenville DBC81.00
1.40
4


Carla Edwards - Deborah Eaves - Suzanne Pecheles - Jacqueline Williams; Greenville DBC75.00
1.24

1
John Daughtry - Carrie Oakley - Frank Saunders - Jack Weeden; Greenville DBC71.00

LBA Sun-Tue Sunday Swiss
4 Tables

MPsRankNamesScore
2.33
1
Dee Moses - Judy Katz - J.F. Lowenstein - Nonie Leavitt; LBA Sun-Tue52.00

Lanierland Sunday Aft Prs
4.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.50
1


Deborah Cadora - Ronald Cadora; Lanierland DBC67.60%
1.97
2
1

Dale D'Agata - Dick Nichols; Lanierland DBC61.11%
1.48
3
2

James Dover - Susan Dover; Lanierland DBC58.10%
1.41
4
3
1
Nancy Rutledge - Jeanne Willis; Lanierland DBC56.71%
1.06

2
Lenora Perry - Patricia Howorth; Lanierland DBC54.17%

Chattanooga Sun Aft Prs
3.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.17
1


Sophie Field - Betty Sue Farmer; Chattanooga Bridge Club57.00%
1.63
2


Larry Reneau - Carolyn Humphreys; Chattanooga Bridge Club56.00%

Sunday Fun Sun Aft Teams
10 Tables

MPsABCNamesScore
3.33
1
1

Pat Fox - Anita Carlson - Margot Broms - Marshane Griffin; Sunday Fun Bridge59.00
2.50
2


Chuck Krueger - Veda Roberts - Sukumar Roy - Joe Walden; Sunday Fun Bridge54.00
1.87
3


William Sutton - Susan Sutton - Lynn Fort - Marian Fort; Sunday Fun Bridge52.00
1.79
4
2

Celia S Johnson - Dennis Johnson - John Glass - Jake Jones; Sunday Fun Bridge43.00
1.33
3/4
1/2
Ray Keale - Crystal Evans - Max Evans - Joe Grill; Sunday Fun Bridge36.00
1.33
3/4
1/2
Alice Folger - Judy Ranson - Gretchen Easton - Mary Kay Scarborough; Sunday Fun Bridge36.00

Lightman Sun Aft 0-500
5.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.62
1
1
1
Deborah Lackey - Judy Hardin; M.A. Lightman DBC64.77%
1.22
2
2
2
Iva Reid - Janet Mouchon; M.A. Lightman DBC61.39%
0.91
3
3
3
Janet Knight - Suzanne Hughes; M.A. Lightman DBC56.01%
0.68
4
4

Flo Seger - Ernest Seger; M.A. Lightman DBC51.67%

Ace BC Of Alexandria Sun
4.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.33
1


Joe Carbo III - Ernest Gordon Jr; Ace BC Of Alexandria La63.69%
1.87
2
1

Fay Thrasher - Frances McGinty; Ace BC Of Alexandria La60.32%
1.40
3
2
1
Sandra Irwin - Melou James; Ace BC Of Alexandria La55.15%
1.05
3
2
Elizabeth Blaine - Jean Evans; Ace BC Of Alexandria La53.70%

Tupelo Sunday Aft Prs
3.0 Tables

MPsABNamesScore
2.17
1

Betty Martin - Suzi Rogers; Tupelo DBC65.50%
1.63
2

Lila Bailey - Lynne Harris; Tupelo DBC52.50%

Sunday Aft Open Pairs

Section A

MPsABCNamesScore
1.92
1


Ann Ridaught - Robert Darling; Tallahassee DBC59.58%
1.41
2
1

Robert Dodd - Cassius Davison; Tallahassee DBC59.17%
0.99
3
2

R Philip Johnsen - Charles Christmas; Tallahassee DBC54.58%
0.71
4
3

Ginger Bone - Marilyn Davison; Tallahassee DBC53.75%
0.38
5


Patrick Horton - Bess Conley; Tallahassee DBC52.92%
0.49
4

Erasmo Gerato - Bertha Easton; Tallahassee DBC48.75%
0.65

1
Frank Jones - Shirley Jones; Tallahassee DBC41.67%

Section J North-South

MPsABCNamesScore
1.42
1


Patricia Stricklin - Dorothy Nuttall; Unit 170 Duplicate Bridge63.99%
0.99
2


Bonita Hays - Wendell Hays; Unit 170 Duplicate Bridge58.63%
0.71
3


Carol Festervand - Charleen Cole; Unit 170 Duplicate Bridge53.27%
0.98
1

Ann Cook - Jerry Thomas; Unit 170 Duplicate Bridge51.19%
0.69
2
1
Billie Jean Reasor - Louise King; Unit 170 Duplicate Bridge47.62%

Section J East-West

MPsABCNamesScore
1.42
1


Clifton Miller, Sr. - Bobbye Goodman; Unit 170 Duplicate Bridge67.26%
0.99
2


Betty Ann Kennedy - Mina Chesnut; Unit 170 Duplicate Bridge60.71%
0.71
3


Judy Steinfeld - Nell Cahn; Unit 170 Duplicate Bridge60.12%
0.98
1

Patricia Daron - Tamara Courtney; Unit 170 Duplicate Bridge46.43%
0.69
2
1
Debbie Grand - Tina Calligas; Unit 170 Duplicate Bridge42.56%

Section A

MPsABCNamesScore
1.83
1


Ann Westrom - Todd Eberle; NE LA Bridge Association64.81%
1.28
2
1

Eric Heinrich - Rosemary Luffey; NE LA Bridge Association59.63%
0.92
3
2

Virginia Gibbs - Bobbie Williamson; NE LA Bridge Association52.96%
0.64
4
3

Senna LoVette - Joyce Tyner; NE LA Bridge Association52.59%
0.37
5


Otis LoVette - Katharine Kelley; NE LA Bridge Association51.48%
0.65

1
Merete Paolozzi - Eddie Pohlman; NE LA Bridge Association41.85%

Section A North-South

MPsABCNamesScore
1.50
1
1

Maclin WHITEMAN - Breezy SALMON; Vanderbilt Bridge Educ59.57%
1.05
2
2

Joan BARCO - Samuel BARCO; Vanderbilt Bridge Educ50.56%
0.75
3


Patricia TAYLOR - Don TURNER; Vanderbilt Bridge Educ49.79%

Section A East-West

MPsABCNamesScore
1.50
1


Eleanor RODGERS - Dot BLUE; Vanderbilt Bridge Educ60.88%
1.12
2
1
1
Jay BAKER - Suzanne BAKER; Vanderbilt Bridge Educ57.53%
0.78
3
2

Tom EBERS - Fifi ATASSI; Vanderbilt Bridge Educ52.02%

Section A

MPsABCNamesScore
1.67
1
1

Frances McCain - Tina Giron; Jackson Bridge Associatio62.96%
1.17
2


Peggy Rogers - Annette McHann; Jackson Bridge Associatio61.11%
0.84
3
2
1
Deborah Wieland - Susan Purdy; Jackson Bridge Associatio54.17%
0.60
4
3

Lucy Mazzaferro - D.J. Horecky; Jackson Bridge Associatio53.24%
0.53

2
Donna Saffold - Marge Cashion; Jackson Bridge Associatio48.61%

Section A North-South

MPsABCNamesScore
1.58
1


Carolyn Chunn - Frances Brown; Hot Springs DBC67.72%
1.11
2


Ray Banks - Betty Schultz; Hot Springs DBC59.79%
0.79
3


Paul Hogue - Louallen Thomassen; Hot Springs DBC54.50%
0.98
4
1

Barbara Schlesinger - Susan Trimble; Hot Springs DBC54.23%
0.69
2

Doris Waugh - Teri LaBove; Hot Springs DBC46.83%
0.65

1
Betty Bryant - Elaine Gartenberg; Hot Springs DBC43.12%

Section A East-West

MPsABCNamesScore
1.58
1


Joe Fischer - Gina Doss; Hot Springs DBC60.12%
1.12
2
1

Verdie White - William (Bob) Case; Hot Springs DBC54.46%
0.79
3
2

Beck Southern - Martha Southern; Hot Springs DBC51.79%
0.55
4


Barbara Meiners - Martha Hudgens; Hot Springs DBC51.49%
0.70

1
Charles Chunn - Barbara Ehrenworth; Hot Springs DBC48.81%

Section A North-South

MPsABCNamesScore
1.67
1


Jan Galey - Paul Deal; Baton Rouge Bridge Club63.66%
1.27
2
1

E Hebert - Nancy Salassi; Baton Rouge Bridge Club59.26%
0.89
3
2

Wildon Barker - Joan Newchurch; Baton Rouge Bridge Club58.56%
0.70
4
3
1
Paul Newchurch - Judith Najolia; Baton Rouge Bridge Club52.78%

Section A East-West

MPsABCNamesScore
1.67
1
1
1
Connie Hester - Howard Nobles Jr; Baton Rouge Bridge Club65.28%
1.17
2
2

George Atherton - Susan Atherton; Baton Rouge Bridge Club58.56%
0.84
3
3
2
Michael Cresap - Katherine Gardner; Baton Rouge Bridge Club53.24%
0.58
4


Carole Cordes - Craig Cordes; Baton Rouge Bridge Club50.93%

Section B North-South

MPsABCNamesScore
1.67
1


Nick White - Jean Dampier; Baton Rouge Bridge Club58.80%
1.27
2
1

Irby Jones - Martha Jo Jones; Baton Rouge Bridge Club58.10%
0.89
3
2

Helen Lard - Royal Turner; Baton Rouge Bridge Club56.94%
0.64
4
3

Barbara Joseph - Maurice Joseph; Baton Rouge Bridge Club54.40%
0.65

1
Ruben Ottenbacher - Rita Bates; Baton Rouge Bridge Club48.61%

Section B East-West

MPsABCNamesScore
1.67
1
1
1
Susan Lipsey - Louise Hargon; Baton Rouge Bridge Club57.41%
1.17
2


Idell Adams - Larry Federico; Baton Rouge Bridge Club56.71%
0.94
3
2

Edward Ashworth - Todd Lusk; Baton Rouge Bridge Club56.48%
0.67
4
3
2
Kathy McArthur - Jan Parks; Baton Rouge Bridge Club51.16%
0.47
4

Mickey McCall - Ella Kennington; Baton Rouge Bridge Club49.77%

Section A North-South

MPsABCNamesScore
1.58
1


Rebecca Markham - Edward Davison; Sandhills Bridge Studio61.69%
1.19
2
1

Maxine Cunningham - Berry Craven; Sandhills Bridge Studio56.63%
0.83
3
2

Donald Bryant - Marcia Bryant; Sandhills Bridge Studio52.32%
0.60
4
3

Sharon Russell - Patricia Brooks; Sandhills Bridge Studio51.72%
0.65

1
Marian Morrison - Donna Sennett; Sandhills Bridge Studio50.63%

Section A East-West

MPsABCNamesScore
1.58
1


George Snow - Georgia Keeler-Snow; Sandhills Bridge Studio64.65%
1.27
2
1
1
Ellen Pearsall - Phillip Pearsall; Sandhills Bridge Studio58.48%
0.89
3
2

Margaret Messimer - Marion Wike; Sandhills Bridge Studio55.12%
0.64
4
3

Claire Michalowski - Nancy Shannon; Sandhills Bridge Studio54.65%
0.53

2
Betsy Armstrong - Tony Embrey; Sandhills Bridge Studio51.55%

Section B North-South

MPsABCNamesScore
1.50
1


Tom Rutledge - Ellen Allen; Ashley River DBC67.36%
1.05
2


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin; Ashley River DBC60.07%
0.75
3


Martin Johnson Jr - Joyce Nichols; Ashley River DBC52.43%
0.98
1
1
Harriet Goldberg - Marion Goodman; Ashley River DBC48.26%
0.59
2/3
2/3
Nancy Ravenel - Linda Bergman; Ashley River DBC41.32%
0.59
2/3
2/3
Jacqueline Swain - Lucy Spell; Ashley River DBC41.32%

Section B East-West

MPsABCNamesScore
1.50
1
1

Barbara Spence - Alberta Mitchum; Ashley River DBC62.70%
1.05
2
2
1
Janice Kahn - Jaclyn Berlinsky; Ashley River DBC55.95%
0.75
3


Cheryl Scott - Jane Neidenthal; Ashley River DBC54.76%
0.61
3
2
Lee Early - Susan Bowers; Ashley River DBC51.59%

Section A

MPsABCNamesScore
2.00
1


Russ Jones - Blake Sanders; M.A. Lightman DBC59.62%
1.40
2
1

Marcia Prince - Mark Gilley; M.A. Lightman DBC58.97%
1.00
3


Amy Downing - Michael Schreiber; M.A. Lightman DBC56.73%
0.89
4
2

Jackie Stewart - Jack Stewart; M.A. Lightman DBC55.13%
0.40
5


Brian Cummins - Mick McGuire; M.A. Lightman DBC53.21%
0.33
6


Dee Adams - Teddy O'Brien; M.A. Lightman DBC50.64%
0.65
3
1
Bill Frazee - Bruce Wachsman; M.A. Lightman DBC47.44%

Section A North-South

MPsABCNamesScore
1.50
1
1

Kathy Brown - Dixie Vanderwerff; Pawley's Island DBC65.77%
1.05
2
2

Leroy Burnside - Eleanor McIntyre; Pawley's Island DBC61.81%
0.75
3


William Johnson - Anthony Devereux; Pawley's Island DBC53.82%
0.76
3
1
Clyde Ratchford - Lease Ratchford; Pawley's Island DBC50.69%
0.53

2
Nancy Meachim - Brenda Lawson; Pawley's Island DBC47.22%

Section A East-West

MPsABCNamesScore
1.50
1
1

Virgil Johnson - Norris Peterson; Pawley's Island DBC56.55%
1.05
2
2

Maxine Nobbman - Diane Thomas; Pawley's Island DBC54.46%
0.76
3
3
1
Patricia Munson - Terry Munson; Pawley's Island DBC52.68%
0.53

2
Blondelle Grant - Agnes Thomes; Pawley's Island DBC51.79%

Section A

MPsABCNamesScore
1.83
1


Betty Hoopes - Lucien Williams; Csra Bridge Club II56.59%
1.41
2
1

Minerva Weiler - Betty Jones; Csra Bridge Club II55.63%
0.99
3
2

Dinesh Doshi - Kimie Woodward; Csra Bridge Club II53.26%
0.71
4
3

Nancy Kritz - Ellen Harrison; Csra Bridge Club II52.15%
0.49
5
4

Janice White - Margie Ruben; Csra Bridge Club II51.85%
0.70

1
T. R. Reddy - D. B. Sinha; Csra Bridge Club II50.81%

Section N North-South

MPsABCNamesScore
1.42
1
1

Armin Kunkler - Doris Ottinger; Dothan DBC57.44%
0.99
2
2
1
Peter Behuand - Sharon Morgan; Dothan DBC51.49%
0.71
3


Becky Simkins - Joann Schade; Dothan DBC51.19%

Section N East-West

MPsABCNamesScore
1.42
1
1

Elaine Yost - John Lewis; Dothan DBC61.61%
0.99
2
2

Mary Lou Miller - Barbara Wasdin; Dothan DBC57.74%
0.71
3
3

A. C. (Mac) McGarrh - Ollie McGarrh; Dothan DBC49.40%
0.65

1
Matt Irlbeck - Neal Ryan; Dothan DBC48.21%

Section B North-South

MPsABCNamesScore
1.42
1


David Siebert - Becky Bien; Little Rock DBC68.52%
0.99
2


Norma Campbell - Jeanne Lloyd; Little Rock DBC54.94%
0.71
3


David Cockcroft - Robert Downie Jr; Little Rock DBC53.87%
0.84
1

Ti Davis - Lynda Cross; Little Rock DBC41.61%

Section B East-West

MPsABCNamesScore
1.42
1


Ann Clay - W Dane Clay; Little Rock DBC56.55%
0.99
2


Peggy Jett - Bernice McNutt; Little Rock DBC56.17%
0.71
3


Bonnie Melchior - Allan Siebert; Little Rock DBC55.56%
0.84
1
1
Luraette Tucker - Jim Tucker; Little Rock DBC49.52%

Tupelo Sunday Aft Prs

Section A

MPsABNamesScore
1.33
1

Betty Martin - Suzi Rogers; Tupelo DBC65.50%
0.93
2

Lila Bailey - Lynne Harris; Tupelo DBC52.50%

Lanierland Sunday Aft Prs

Section A

MPsABCNamesScore
1.58
1


Deborah Cadora - Ronald Cadora; Lanierland DBC67.60%
1.27
2
1

Dale D'Agata - Dick Nichols; Lanierland DBC61.11%
0.89
3
2

James Dover - Susan Dover; Lanierland DBC58.10%
0.87
4
3
1
Nancy Rutledge - Jeanne Willis; Lanierland DBC56.71%
0.61

2
Lenora Perry - Patricia Howorth; Lanierland DBC54.17%

Chattanooga Sun Aft Prs

Section S

MPsABCNamesScore
1.33
1
1

Sophie Field - Betty Sue Farmer; Chattanooga Bridge Club57.00%
0.93
2


Larry Reneau - Carolyn Humphreys; Chattanooga Bridge Club56.00%
0.69
2
1
Susan Shramko - Betty Buechner; Chattanooga Bridge Club55.00%

Lightman Sun Aft 0-500

Section B North-South

MPsABCNamesScore
0.81
1
1
1
Deborah Lackey - Judy Hardin; M.A. Lightman DBC64.77%
0.57
2
2

Flo Seger - Ernest Seger; M.A. Lightman DBC51.67%

Section B East-West

MPsABCNamesScore
0.81
1
1
1
Iva Reid - Janet Mouchon; M.A. Lightman DBC61.39%
0.57
2
2
2
Janet Knight - Suzanne Hughes; M.A. Lightman DBC56.01%

Ace BC Of Alexandria Sun

Section A

MPsABCNamesScore
1.50
1


Joe Carbo III - Ernest Gordon Jr; Ace BC Of Alexandria La63.69%
1.14
2
1

Fay Thrasher - Frances McGinty; Ace BC Of Alexandria La60.32%
0.80
3
2
1
Sandra Irwin - Melou James; Ace BC Of Alexandria La55.15%
0.57
3
2
Elizabeth Blaine - Jean Evans; Ace BC Of Alexandria La53.70%