2013-14 NAP National Finals Roster

Updated: January 27, 2014

2013-2014 NAP Finals Roster        
         
District Flight Place Name City/State
  A   Kevin Dwyer Tampa FL
      Gavin Wolpert Jupiter FL
4 A 1 Jay Apfelbaum Philadelphia PA
      Michael Shuster Collegeville PA
    2 Andy Kaufman Fort Washington PA
      Douglas Dye Wyndmoor PA
    3 Martin de Bruin Egg Harbor Twp. NJ
      David Hoffner Galloway NJ
  B 1 Barbara Schaefer Devon PA
      Sarah McMerty Devon PA
    2 Walter Mitchell Bear Creek PA
      George Mansour Scranton PA
    3 Steven Gewirtzman Ambler PA
      Clifford Wilson Jr. Skollman NJ
  C 1 Ricky Boyer Mechanicsburg PA
      Mary Ann Regan Lemoyne PA
    2 Spencer Kiernan Chadds Ford PA
      Samuel Amer Newark DE
    3 Ellen Preece Dallas PA
      Lynn Gonchar Kingston PA
5 A 1 Frank Cymerman Pittsburgh PA
      Kenneth Kranyak Bay Village OH
    2 Phillip Becker Beachwood OH
      Daniel Gerstman Buffalo NY
    3 Mary Paulone Carns Trafford PA
      Bernard Fudor Murrsville PA
  B 1 Karen Bock Carnegie PA
      David Collura Elizabeth PA
    2 James Gray Murrysville PA
      Wayne Obitz Indiana PA
    3 Fleur Howard Gates Mills OH
      Peter Merker Mentor OH
  C 1 David Brunton Lyndhurst OH
      Frank Grzegorzewski Lyndhurst OH
    2 Arthur Matthies East Amherst NY
      David Donaldson Williamsville NY
    3 Kenneth Gibson Stow OH
      Wendy Gibson Stow OH
6 A 1 Barry Falgout Silver Spring MD
      Rusty Krauss Vienna VA
    2 Sumner Steinfeldt Washington DC
      Hal Hindman Vienna VA
    3 Harry Gellis Midlothian VA
      Mark Rosenbloom Glen Allen VA
  B 1 Michael Richey Springfield VA
      Ronald Zucker Washington DC
    2 Jim Gaarder Columbia MD
      Jimmy Ritzenberg Bethesda MD
    3 Robert Burgess Grafton VA
      Jian-Ping Chen Yorktown VA
  C 1 Jean Sobieski Clarksville MD
      Dennis Serpcio Ellicott City MD
    2 Alan Skvirsky Washington DC
      Bette Kramer Washington DC
    3 Jeffrey Yutzler Alexandria VA
      Norman Kittrell University Park MD
8 A 1 En Xie Saint Louis MO
      Debra Romero Clarkson Valley MO
    2 Mike Giacaman Saint Louis MO
      Richard Haacke Olivette MO
    3 Tom Kniest Brentwood MO
      Susan Perez Maryland Heights MO
  B 1 Chih-Cheng Yeh Urbana IL
      Kenneth Koh Urbana IL
    2 Gary Dell Champaign IL
      Robert Shair Champaign IL
    3 Norman Goldman Chesterfield MO
      Clay Cuthbertson Quincy IL
  C 1 Geoffery Hadlock Warsaw IN
      Michael Heimann Warsaw IN
    2 Donna Murphy Worden IL
      Joyce Kirby Glen Carbon IL
9 A 1 David Treitel Miami FL
      Bob Jones Hypoluxo FL
    2 Robert Dennard Orlando FL
      Bruce Ohmann Flagler Beach FL
    3 Michael Gilbert Sarasota FL
      Susan Gilbert Sarasota FL
  B 1 David Begin West Melborne FL
      David Seares Melbourne FL
    2 Bill Page Jacksonville FL
      Regina Sooey Jacksonville FL
    3 Steven Andrews Fort Lauderdale FL
      Edward Rauch Fort Lauderdale FL
  C 1 Mary Jo Zaskas Sarasota FL
      Joe Zaskas Sarasota FL
    2 Donald Richards Kissimmee FL
      Sharlene Tyler Poinciana FL
10 A 1 Jim Munday Southaven MS
      Richard Oshlag Memphis TN
    2 Bryan Howard Nashville TN
      Terry Spector Franklin TN
    3 Jim Foster Birmingham AL
      Larry Sealy Huntsville AL
11 A 1 Peter Whipple Mason OH
      Ryan Schultz Dayton OH
    2 John Hinton Greenwood IN
      Bob Lyon Indianapolis IN
    3 Scott Gates Miamisburg OH
      Robert Sulgrove Centerville OH
  B 1 John Clark Terre Haute IN
      Henjin Chi Terre Haute IN
    2 Michael Gladfelter Columbus OH
      Mary Jane Gladfelter Columbus OH
    3 Romeo Bodrogi-Podoaba Taylor Mill KY
      Michael Lipp Trenton OH
  C 1 Frank Bowen Charlestown IN
      David Couch Charlestown IN
    2 Daniel Koppenhafer Mason OH
      Patrick Hoffman Cinncinnati OH
    3 Jane Witherspoon Worthington OH
      Patricia Jones Pickerington OH
12 A 1 Suzanne Stevenson Bloomfield MI
      Lynne Schaeffer W Bloomfield MI
    2 Edward White Grand Blanc MI
      Martin Hirschman Southfield MI
    3 Mark Bendure Grosse Pointe MI
      Joe Chiesa Oak Park MI
  B 1 Xingyu Zhang Ypsilanti MI
      Ching-Po Wang Troy MI
    2 Chris Wiggins Bloomfield MI
      William Landrum Detroit MI
    3 Jonathan Fleischman Bloomfield MI
      Zachary Wasserman Farmington Hills MI
  C 1 Robert Keppner Ludington MI
      Patricia Keppner Ludington MI
    2 Glenna Castagna Muskegon MI
      Michael Castagna Muskegon MI
    3 Gail Wells Benton Harbour MI
      Diana Mastri Benton Harbour MI
14 A 1 Phil Schwarz Lakeville MN
      Judy Schwarz Lakeville MN
    2 Richard Newell West Des Moines IA
      Douglas Stark Des Moines IA
    3 Bud Stowe Clive IA
      Charlene Hendryx Ankeny IA
  B 1 Jake Olson St. Anthony MN
      Jeffrey Olson Blaine MN
    2 Andrew Clements La Vista NE
      Jonathan Cohn Omaha NE
    3 Joanne Skunberg Sioux Falls SD
      Robin Wasko Sioux Falls SD
  C 1 Barbara Schipper Ankeny IA
      Mark Beckwith Johnston IA
    2 Betty Torgerson Urbandale IA
      Kristin Welter Urbandale IA
15 A 1 Ron Ashbacher Lead Hill AR
      Stephen Stewart Overland Park KS
    2 Richard Bender Springfield MO
      Jon Nance Springfield MO
    3 Ned Hager Tulsa OK
      B. Marshall Tulsa OK
  B 1 Keith Smith Lees Summitt MO
      Allen Rew Independence MO
    2 Sitaraman Sathiamoorth Olathe KS
      Krishna Saha Overland Park KS
    3 Jim Stewart Topeka KS
      Polly Schoning Manhattan KS
  C 1 Michael Kelly Topeka KS
      Nancy Huck Topeka KS
    2 Margaret Francel Wichita KS
      Jane Hagemann Wichita KS
    3 Evelyn Kendall Claremore OK
      Richard Ward Tulsa OK
18 A 1 Don Shatilla Saskatoon SK
      Mark Churchman Saskatoon SK
    2 Kaz Walewski Edmonton AB
      Andrew Proczkowski Edmonton AB
    3 Gary Johannsson Regina SK
      Barry Harper Regina SK
  B 1 Dave Adelman Calgary AB
      Nazir Ahmad Red Deer AB
    2 Marilyn Haggins Calgary AB
      Murray Haggins Calgary AB
19 A 1 James Wu Surrey BC
      William Ge Burnaby BC
    2 June Pocock New Westminster BC
      Michael Yuen Vancouver BC
    3 James Lenobel West Vancouver BC
      Bryan Maksymetz Vancouver BC
  B 1 Mike Christensen Redmond WA
      Michael Ring Bothell WA
    2 Adam Ruprecht Seattle WA
      Cristal Nell Redmond WA
  C 1 Thomas Brown Seattle WA
      Monty Gray Seattle WA
    2 Sean Sutherland Vancouver BC
      Kory Stevens Vancouver BC
    3 Dave Drischell Seattle WA
      Matt Schafer Seattle WA
20 A 1 Marc Zwerling Portland OR
      Mark Tolliver Portland OR
    2 Richard Carle Longview WA
      Mark Bennett Honolulu HI
    3 Connie Coquillette Vancouver WA
      Sherwin Moscow Vancouver WA
  B 1 Ian Milligan Corvallis OR
      Mary Alice Seville Corvallis OR
    2 David Rosenstein Portland OR
      Ray Robert Portland OR
    3 Bob Wierman Anderson CA
      July Ratley Redding CA
  C 1 Mark Rowe Philomath OR
      Stan Blascow Philomath OR
    2 Constance Cleaton Portland OR
      Melvin Ellis Portland OR
    3 Roy Grice Boise ID
      Larry Chase Boise ID
21 A 1 Li-Chung Chen Cupertino CA
      Ari Greenberg Melo Park CA
    2 Mark Moss Piedmont CA
      Robert Thomson San Rafael CA
    3 Bill Heid Pacifica CA
      Bruce Tuttle Berkeley CA
  C 1 Jonni Faircrest Soquel CA
      Richard Hill Capitola CA
    2 Judith Remmers Modesto CA
      Connie Arnold Modesto CA
    3 Luen-Jyh Luo Milpitas CA
      Tsao-Tung Tsai Cupertino CA
22 A 1 Mark Itabashi Murrieta CA
      Chris Larsen Laguna Woods CA
    2 Alexander Kolesnik Ventura CA
      Phil Clayton Mission Viejo CA
    3 Subba Ravipudi Downey CA
      Ron Lien Brea CA
  B 1 Oliver Yildiz Irvine CA
      M. Hanefi Erten Norwalk CA
    2 Steven Jackson Laguna Niguel CA
      Yann Jackson Laguna Niguel CA
    3 Joan Kaye Corona Del Mar CA
      Renee Alpert Orange CA
  C 1 Sue Krause Costa Mesa CA
      Nobuo Ogura Irvine CA
    2 Neil Chua Chula Vista CA
      Winston Chang Irvine CA
    3 Jim Brauer Laguna Woods CA
      Steve Johnson Laguna Woods CA
25 A 1 Alan Applebaum Brookline MA
      Walter Lee Sudbury MA
    2 Mark Aquino Jamaica Plain MA
      Norman Humer Andover MA
    3 Douglas Doub West Hartford CT
      Franklin Merblum Bloomfield CT
  B 1 Susan Smith Newington CT
      Michael Smith Newington CT
    2 Alice Hummel Cheshire CT
      Joyce Calcagnini Branford CT
    3 Michael Tallent Groton MA
      Lance Ribeiro Hampstead NH
  C 1 Akhil Ketkar Boston MA
      Neil Kreuzer Brighton MA
    2 Richard Tracy Sharon VT
      Nora Miller Grantham NH
    3 Timothy Pettus Northborough MA
      Thomas Greehan III Southborough MA