American Contract Bridge League (ACBL)My ACBLShop ACBLResources For About ACBLYouth4Bridge
Your Best Partner in Bridge

News Archive

<< Go back to previous page

Philadelphia Medalists

The World Bridge Series Championships took place in Philadelphia Oct. 1-16. A list of all the medalists may be found below.

Click here to view full results on the WBF site.

World Open Knockout Teams
1 Diamond: John DIAMOND - Fred GITELMAN - Eric GRECO - Geoff HAMPSON - Brad MOSS - Brian PLATNICK (USA)
2 Nickell: Bob HAMMAN - Ralph KATZ - Zia MAHMOOD - Jeff MECKSTROTH - Nick NICKELL - Eric RODWELL - (npc) Donna COMPTON (USA)
3 Zimmermann: Fulvio FANTONI (Italy) - Geir HELGEMO (Norway) - Tor HELNESS (Norway) - Franck MULTON (France) - Claudio NUNES (Italy) - Pierre ZIMMERMANN (France)

World Women’s Knockout Teams
1 China Ladies Team: Xuefeng FENG - Ling GU - Yan LU - Ming SUN - Yanhui SUN - Hongli WANG - Chuancheng JU (npc)
2 Netherlands: Carla ARNOLDS - Jet PASMAN - Anneke SIMONS - Martine VERBEEK - Bep VRIEND - Wietske van ZWOL - Alex van REENEN (npc)
3 Fireman: Shannon CAPPELLETTI (USA) - Catherine D'OVIDIO (France) - Phyllis FIREMAN (USA) - Daniele GAVIARD (France) - Victoria GROMOVA (Russia) - Tatiana PONOMAREVA (Russia)

World Open Pairs
1 Bobby LEVIN-Steve WEINSTEIN (USA)
2 Bjorn FALLENIUS-Peter FREDIN (Sweden)
3 Josef PIEKAREK-Alexander SMIRNOV (Germany)

World Mixed Pairs
1 Donna COMPTON (USA)-Fulvio FANTONI (Italy)
2 Kismet FUNG (Canada)-Brian GLUBOK (USA)
3 Joan LEWIS-Robert HOPKINS (USA)

World Women’s Pairs
1 Lynn DEAS-Beth PALMER (USA)
2 Susan CULHAM-Kismet FUNG (Canada)
3 Carla ARNOLDS-Bep VRIEND (Netherlands)

World IMP Pairs
1 Wolfe THOMPSON-Marc ZWERLING (USA)
2 Joao Paulo CAMPOS-Miguel VILLAS BOAS (Brazil)
3 Kelley HWANG-John ZILIC (USA)

World Mixed Swiss Teams
1 Hinze: Greg HINZE - Lynn JOHANNESEN - Dale JOHANNESEN - Connie GOLBERG - JoAnn SPRUNG (USA) - Daniel LAVEE (Canada)
2 Narasimhan: Ron SMITH - Jill LEVIN - Irina LEVITINA - Hansa NARASIMHAN - Eddie WOLD (USA)
3 Steelers: Linda GORDON - Robb GORDON - Mike McNAMARA - Sylwia McNAMARA - Jo MORSE - Warren OBERFIELD (USA)

World Senior Pairs
1 Rich DEMARTINO-Patrick MCDEVITT (USA)
2 Kyoko OHNO-Akihiko YAMADA (Japan)
3 Farid ASSEMI-Edward WOJEWODA (USA)

World Senior Knockout Teams
1 Hackett: Paul HACKETT (England) - Gunnar HALLBERG (England) - John HOLLAND (England) - Garey HAYDEN (USA) - Reese MILNER (USA)
2 Team Markowicz: Julian KLUKOWSKI (Poland) - Victor MARKOWICZ (Poland) - Victor MELMAN (USA) - Roald RAMER (Netherlands) - Jerzy RUSSYAN (Poland) - Shalom ZELIGMAN (Israel) - Victor MARKOWICZ (Poland)
3 Gabrial UI: Michael Bambang HARTONO - Henky LASUT - Eddy M F MANOPPO - Denny SACUL - Munawar SAWIRUDDIN - (npc) Peter Tora WANGSAPUTRA (Indonesia)

World Junior Team Championship
1 Israel: Eliran ARGELAZI - Eran ASSARAF - Alon BIRMAN - Lotan FISHER - Ron SCHWARTZ - Bar TARNOVSKI - Gilad OFIR (npc)
2 France: Thomas BESSIS - Christophe GROSSET - Nicolas LHUISSIER - Cedric LORENZINI - Quentin ROBERT - Frederic VOLCKER - Philippe CRONIER (npc)

World Youngsters Team Championship
1 Poland: Pawel JASSEM - Tomasz Maciej JOCHYMSKI - Wojciech KAZMIERCZAK - Mateusz MROCZKOWSKI - Adam SMIESZKOL - Piotr TUCZYNSKI - Wlodzimierz KRYSZTOFCZYK (npc) - Andrzej BIERNACKI (coach)
2 England: Daniel MCINTOSH - Thomas PASKE - James PAUL - Thomas RAINFORTH - Graeme ROBERTSON - Shivam SHAH - Michael BYRNE (npc) - Alan SHILLITOE (coach)

World Junior Individual
1 Dennis BILDE (Denmark)
2 Haakon BOGEN (Norway)
3 Chun Ting Arthur LAU (China Hong Kong)

World Youngsters Individual
1 Adam GROSSACK (USA)
2 Kristoffer HEGGE (Norway)
3 Daniel GULLBERG (Sweden)